Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce interval de timp poate fi suspendata pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce interval de timp poate fi suspendata pensia anticipata partial?

Cat poate fi suspendata pensia in cazul existentei unui eventual contract de munca? Dupa expirarea CIM, la recalculare, se foloseste acelasi coeficient de corectie sau cel in vigoare in acel moment?
naejcon, utilizator
Legea 263/2010
art. 64
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată se transformă în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin adăugarea perioadelor asimilate și a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plății pensiei anticipate.
....
Multumesc pentru raspuns. La calculul stagiilor realizate in perioada de suspendare se foloseste coeficientul de corectie initial sau cel in vigoare in acel moment?