Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venituri

VA ROG: Daca o persoana profesionista inregistrata intr-un corp obtine pe langa meseria sa si venituri din chirii pe un singur imobil, poate:
- sa calculeze imp pe venit in sistem real ptr activitatea sa ca profesionist si aplicand cota forfetara 40% la venitul din chirii sau altfel? va rog cu art din CF mentionat! Multumesc!
george-neagu, moderator
Da. Completati in declaratia unica cele doua tipuri de venituri: cel din activitati independente si cel din cedarea folosintei bunurilor (inchirieri). Se calculeaza impozitul pe venit in sistem real pentru activitatea ca profesionist si separat aplicand cota forfetara 40% la venitul din inchiriere.
Pentru a vedea daca e cazul sa platiti si contributia la sanatate se aduna cele doua tipuri de venit net si se compara apoi valoarea cu plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie. Daca e peste plafon se completeaza in declaratia unica si la partea de cass.
george-neagu, moderator