Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Magazinele de cartier pot tine deschis non stop dupa ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Magazinele de cartier pot tine deschis non stop dupa 15 mai 2021?

Buna ziua,
Am un magazin alimentar de cartier si de pe 15mai 2021 am redeschis la vechiul program adica non stop , azi noapte a venit politia si mi a dat amenda ca nu am voie sa tin deschis dupa orele 24:00. Va rog sa imi spuneti daca e legal sa tin deschis magazinul deschis non stop sau trebuie sa il inchid la orele 24:00 ??
george-neagu, moderator
activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor, precum și la terase este permisă fără a depăși 50% din capacitatea maximă a spațiului și în intervalul orar 5,00-24,00, în județele/localitățile unde incidența cumulată la 14 zile este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori și este interzisă la depășirea incidenței de 3/1.000 de locuitori; ....extras din HG 531/2021, Anexa 3
Eu nu sunt restaurant sau cafenea, e de interpretat art. 10 din HG 550 din 14.05. 2021, acolo nu inteleg, face referire la spatii publice, eu sunt spatiu comercial.
La articolul 1 din aceeasi HG detaliaza toate spatiile unde este obligatorie masca adica spatii publice, piete, targuri, spatii comerciale, etc. Eu ce sa fac in situatia asta ??
Cornel Vasile a scris:

activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor, precum și la terase este permisă fără a depăși 50% din capacitatea maximă a spațiului și în intervalul orar 5,00-24,00, în județele/localitățile unde incidența cumulată la 14 zile este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori și este interzisă la depășirea incidenței de 3/1.000 de locuitori; ....extras din HG 531/2021, Anexa 3

Textul menționat de mine nu se refera la restaurante etc.

Obs.
Nu mai citati răspunsurile. Apăsați direct RĂSPUNDE.
Pai asta scrie in articol restaurante si cafenele
Eu ce sa fac in situatia asta ??

Contestati procesul verbal, e singura solutie prin care puteti scapa de amenda.