Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calcul ora deces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calcul ora deces

La ora 8,55 temperatura intercostala era de 21,5 grade celsius la o temperatura a mediului de 15 grade, iar in orele anterioare temperatura mediului a fost de 10-11 grade. Ma puteti ajuta cu ora aproximativa a decesului. Va multumesc!
Calcularea orei cand s-a produs decesul,se poate stabili si după temperatura corpului pe baza unor calcule matematice, proprii legii racirii, exprimate intr-o ecuatie exponentiala.
Sunt mai multi factori care se au in vedere pentru stabilirea orei decesului ex suportul pe care s-a aflat decedatul=pamant,iarba,beton,poliester,sticla,etc,perioada scursa de la deces la gasirea decedatului,etc
Pentru precizarea orei decesului se iau in calcul constitutia decedatului,gras/slab,afectiuni existente la momentul decesului,etc
De regula se utiliozeaza ca baza de calcul temperatura prelevata din anumite zone anatomice

A fost gasit la ora 5,00 pe pamant cu iarba. Victima era de constitutie slaba. A fost data o singura masuratoare de temperatura, cea de la 8,55.
Initial ati precizat
La ora 8,55 temperatura intercostala era de 21,5 grade

Ulterior reveniti cu precizarea
A fost gasit la ora 5,00 pe pamant cu iarba.

In acest interval de 3 ore nu au fost ridicate date necesare concluzionarii intervalului orar in care s-a produs decesul ?
Datele precizate referitoare la temperaturi sunt insuficiente
Se poate aprecia ca decesul a intervenit cu 5 h ,14 min anterior momentului gasirii cadavrului,respectiv in intervalul orar 23,30-24,00
Multumesc! Puteti sa-mi explicati vă rog cum ați calculat?
Exista procedura de calcul ,cu mai multe variabile temperatura mediu,temperatura corp uman anterior si ulterior decesului,temperatura prelevata la interval de 2 ore fata de prima proba de temperatura-exprimate intr-o ecuatie exponentiala