avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tariful orar acord pentru 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tariful orar acord pentru 2010

Bună ziua,

Conform prevederilor legale, tarifarul orar la acord rezultă din împărțirea salariului de încadrare la un anumit nr. de ore mediu pe an. Pentru 2008 au fost 170 de ore. 255 lucrătoare*8/12=170.
În 2009 a venit apoi legea cu zilele libere suplimentare, care a modificat lucrătoarele în 254, dar în lege ei nu au modificat 169,33 ci au lăsat 170 de ore.

Dacă în 2010 avem 257 zile lucrătoare, rezultă 257*8/12=171,33.
Întrebarea mea este: nu trebuie să se emită o ordonanță care să specifice acest lucru? Calculăm noi de la sine putere cu 171,33?
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
Laura Vasilescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: mironvsl , utilizator 13:50, 13 Iulie 2010
salariul tarifar orar este o referinta!
calculul salariului lunar se face in functie de numarul de ore lucrate efectiv intr-o luna.
pentru salariati cu functii de conducere exista salariul lunar.
deci tot 170h
ctynn a scris:

salariul tarifar orar este o referinta!
calculul salariului lunar se face in functie de numarul de ore lucrate efectiv intr-o luna.
pentru salariati cu functii de conducere exista salariul lunar.
deci tot 170h


Cred că nu m-ați înțeles, la cât împart salariul de încadrare la salarizarea în acord, ca nr. mediu de ore pe 2010? Aceasta este dilema mea.
Laura Vasilescu a scris:

ctynn a scris:

salariul tarifar orar este o referinta!
calculul salariului lunar se face in functie de numarul de ore lucrate efectiv intr-o luna.
pentru salariati cu functii de conducere exista salariul lunar.
deci tot 170h


Cred că nu m-ați înțeles, la cât împart salariul de încadrare la salarizarea în acord, ca nr. mediu de ore pe 2010? Aceasta este dilema mea.


nu se imparte! lei/h se inmulteste cu numarul de ore! :)
Cum să nu împarți? Păi dvs. de unde scoateți lei/oră, nu din împărțire?

Exemplu: salariat cu 1000 de lei salariu de încadrare, luna are 168 de ore lucrătoare, dar el a lucrat doar 160 de ore pt. că o zi a absentat.

1. Salarizare în regie: 1000/168*160 de ore lucrate să spunem = 952 lei brut
2, Salarizare în acord: 1000/170*160 de ore lucrate = 941 lei brut

Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
Laura Vasilescu, utilizator
orice salariat pe functie de executie si nu de conducere are salariu tarifar -orar astfel : are deja salariul stabilit in lei/ora. pentru a afla cat are pe ca salariu lunar tarifar orar se inmulteste cu 170.( a se vedea art.159 codul muncii )
pentru a afla salariul lunar realizat se inmulteste numarul de ore cu lei/ora.

Art. 40 ccmun
(4) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, în medie, este de 440 lei, adică 2,59 lei/oră, începând cu 1 ianuarie 2007.
azi daca salariul brut minim pe economie este 600 lei rezulta 3,53 lei/ora minim.

Alte discuții în legătură

Calcul salar orar Anaj Anaj Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect SALARIUL ORAR: 1. salar de incadrare / 168 ore (media de ore lunara stabilita pentru anul 2014) sau 2. salar de ... (vezi toată discuția)
Zilere libere date de stat catalin_78 catalin_78 1: zilele libere date de catre stat sunt platite la salariu tarifar, nu pierdeti nimic (de fapt salariu din contract se imparte la un numar mai mic de zile ... (vezi toată discuția)
Calcul tarif / ora suplimentara leonora leonora Buna ziua. Am cateva nelamuriri referitoare la calculul orelor suplimentare si va rog,daca se poate,sa ma ajutati cu un raspuns.Ma aflu intr-un proces in care ... (vezi toată discuția)