Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii zilere libere date de stat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

zilere libere date de stat

1: zilele libere date de catre stat sunt platite la salariu tarifar, nu pierdeti nimic (de fapt salariu din contract se imparte la un numar mai mic de zile lucratoare in luna, rezultatul este acelasi) - parerea ca vom castiga mai putin este nefondata

doresc lamurire la textul de mai inainte daca se poate....paragraf sau ceva ...
Un angajat are stabilit un salariu lunar in CIM. Asta e clar.
Fiecare luna lucrata are un numar de zile lucratoare care poate fi diferit de la o luna la alta.
De ce? Pentru ca din numarul total de zile candaristice se scad sambetele si duminicile si sarbatorile legale care cad in zile de luni pana vineri, stabilite ca zile nelucratoare.

De exemplu, luna decembrie 2011 are doar 20 zile lucratoare:
31 - 1 zi sarb (1 dec) - 1 zi sarb (26 dec) - 5 sambete - 4 duminici (include si sarb. 25 dec) = 20 zile

Salariul tarifar inseamna salariul din CIM impartit la numarul de ore lucratoare din luna (= nr. zile lucratoare X norma lunara din CIM). Acesta poate fi diferit de la o luna la alta, in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

EX. salariu lunar 1600 lei pt. luna dec 2011
salariu tarifar 1600 : (20 zile X 8 ore/zi) = 1600 : 160 = 10 lei/ora

Chiar daca ar fi mai multe zile nelucratoare intr-o luna, angajatul castiga tot salariul negociat in CIM. Cel mai mic numar de zile lucratoare dintr-o luna a fost de 18 zile (acum cativa ani, nu mai stiu exact).

Calculele de salarii lunare se fac asa:
pt. dec 2011 1600 : 160 ore/luna X 160 ore lucrate = 1600
pt. noi 2011 1600 : 176 ore/luna X 176 ore lucrate = 1600

pt. dec 2011 cu 10 zile concediu medical si 10 zile lucrat
1600 : 160 ore/luna X 80 ore lucrate + indemnizatia de medical (calculata altfel, nu intru in detalii)

Sper ca am fost mai mult decat clara in explicatii.
ana-cer, moderator
@catalin_78,

Exprimarea este cat se poate de defectuoasa si incorecta in textul respectiv,in fapt este vorba despre lunile in care nr. de zile lucratoare sunt mai putine datorita zilelor de sarbatori care in cf. cu prevederile CM sunt declarate zile nelucratoare,cum de ex. a fost luna decembrie,care ar fi trebuit sa aiba un nr. de 22 zile lucratoare,dar care datorita zilelor de 1 decembrie,respectiv 26 decembrie a avut doar 20 de zile lucratoare.
Raspunsul este ca acest fapt nu influenteaza pe cei ce sunt platiti in regie,unde indiferent de nr. de ore lucrate/luna,salariul ramane acelasi.
Cei ce sunt platiti pe baza de tarif orar,au de castigat,caci cu cat impartim la un nr. mai mic de ore lucrate,tariful va fi mai mare.
Ex,salariu 700lei tarif orar in luna cu 22 zile lucratoare(176ore)=700/176=3,97lei
salariu 700lei tarif orar in luna cu 20 zile lucrate(160 de ore)=700/160=4,37lei
Pentru a se evita fluctuatiile tarifare,multe firme folosesc tariful mediu orar,in care salariul de incadrare se raporteaza la 170 ore,care reprezinta nr. mediu de ore lucrate lunar
(21,25 zile x8 ore/zi)