Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata salariu decembrie 2008
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata salariu decembrie 2008

Este legal ca o societate comerciala sa taie din salariu cele 3 zile "nelucratoare" considerate sarbatori legale (1, 25 si 26 decembrie) si sa plateasca, astfel, un salariu mai mic in luna decembrie fata de salariul brut stabilit in contractul individual de munca?
Am lucrat in decembrie 20 de zile, luandu-mi liber sambetele, duminicile si cele 3 sarbatori legale.
A.Varianta aplicata de societatea comerciala: In decembrie s-au considerat 23 de zile lucratoare din care s-au muncit doar 20. La 1000 lei brut si 23 de zile lucratoare, din care 20 lucrate, s-a acordat un salariu net de 657 lei.
B. Varianta salariatului: La 1000 lei brut si 20 de zile lucratoare, din care 20 lucrate, trebuia sa se acorde un salariu net de 750 lei.
Care este varianta legala? A sau B?
Multumesc.
Sarbatorile legale sunt zile libere platite deci ele nu se scad din salariu.
Societatea si-a dat seama ca gresea la calculul salariului deci e corect asa cum ati spus, adica varianta B.
Multumesc.
buna seara,

Va rog mult sa detaliati "Sarbatorile legale sunt zile libere platite ", pt ca am nelamuriri.........
platite de catre cine?? Eu personal nu am vazut baza legala .......... :O

vasco_dan: daca in CIM scrie ca sunteti platit cu luna, luna dec a avut 20 de zile lucratoare prin urmare salriul tarifar orar este salariul / 160 deci salariul este ore lucrate x salar tarifar orar.

Daca in CIM scrie ca sunteti platit la ora atunci salariul tarifar orar este salariul de incadrare / 170
(nr mediu lunar de ore lucratoare din C muncii).

i primul caz luati acelasi salar in fiecare luna indiferent cate zile lucratoare are luna
(19, 20, 21, 22 sau 23)

in cel de-al doilea caz luati salarii diferite in luni cu zile lucratoare diferite