Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum putem obține o boxă?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum putem obține o boxă?

cum pot obține o boxa la subsolul blocului ??!? mi s a spus de către presedinata asociație ca eu noua in bloc si nu am fost prezenta in momentul împărțirii acestui spațiu .... deci cum pot sa argumenta sau gestiona situația pt a obține ca toți ceilalți o boxa ???!???
adrianayu, utilizator
Despre ce bloc este vorba ? Cum a ajuns sa imparta presedinta de asociatie spatiile din subsol ?
Daca sunt apartamente proprietate, in contractul de vanzare-cumparare, cine a cumparat boxa o are nominalizata. Daca sunt apartamente inchiriate/ blocuri ANL, in contractul de inchiriere trebuia precizat daca apartamentul repartizat are sau nu boxa.
Dacă sunt boxe făcute după legea junglei,fără acte trebuie sa va resemnați.Nu veți primi nimic.
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect era necesar sa furnizati date relevante
Daca este vorba despre spatii cu alta destinatie decat cea de locuit,executate pe timpul exploatarii imobilului pe considerentul de buna vecinatate de catre proprietarii din imobil,legal,nu putet ridica pretentii sa vi se aloce astfel de spatiu

POPA GHEORGHE a scris:

Despre ce bloc este vorba ? Cum a ajuns sa imparta presedinta de asociatie spatiile din subsol ?
Daca sunt apartamente proprietate, in contractul de vanzare-cumparare, cine a cumparat boxa o are nominalizata. Daca sunt apartamente inchiriate/ blocuri ANL, in contractul de inchiriere trebuia precizat daca apartamentul repartizat are sau nu boxa.

este vorba de un bloc construcție anii 80 , ap proprietate fara boxe in contractul de vânzare cump , este un subsol tehnic amenajat si împărțit de fiecare după gardul de simpatie între comitet si propitetar ap .. .. nici măcar legea junglei este legea pupincuriștilor :) .... poate detalii astea sunt suficiente ..,.