avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum putem obține o boxă?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum putem obține o boxă?

cum pot obține o boxa la subsolul blocului ??!? mi s a spus de către presedinata asociație ca eu noua in bloc si nu am fost prezenta in momentul împărțirii acestui spațiu .... deci cum pot sa argumenta sau gestiona situația pt a obține ca toți ceilalți o boxa ???!???
Ultima modificare: Duminică, 23 Mai 2021
adrianayu, utilizator
Cel mai recent răspuns: mira55 , utilizator 17:39, 3 Iulie 2021
Despre ce bloc este vorba ? Cum a ajuns sa imparta presedinta de asociatie spatiile din subsol ?
Daca sunt apartamente proprietate, in contractul de vanzare-cumparare, cine a cumparat boxa o are nominalizata. Daca sunt apartamente inchiriate/ blocuri ANL, in contractul de inchiriere trebuia precizat daca apartamentul repartizat are sau nu boxa.
Dacă sunt boxe făcute după legea junglei,fără acte trebuie sa va resemnați.Nu veți primi nimic.
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect era necesar sa furnizati date relevante
Daca este vorba despre spatii cu alta destinatie decat cea de locuit,executate pe timpul exploatarii imobilului pe considerentul de buna vecinatate de catre proprietarii din imobil,legal,nu putet ridica pretentii sa vi se aloce astfel de spatiu
Daca este vorba despre spatii cu alta destinatie decat cea de locuit,executate pe timpul exploatarii imobilului pe considerentul de buna vecinatate de catre proprietarii din imobil,legal,nu putet ridica pretentii sa vi se aloce astfel de spatiu


POPA GHEORGHE a scris:

Despre ce bloc este vorba ? Cum a ajuns sa imparta presedinta de asociatie spatiile din subsol ?
Daca sunt apartamente proprietate, in contractul de vanzare-cumparare, cine a cumparat boxa o are nominalizata. Daca sunt apartamente inchiriate/ blocuri ANL, in contractul de inchiriere trebuia precizat daca apartamentul repartizat are sau nu boxa.

este vorba de un bloc construcție anii 80 , ap proprietate fara boxe in contractul de vânzare cump , este un subsol tehnic amenajat si împărțit de fiecare după gardul de simpatie între comitet si propitetar ap .. .. nici măcar legea junglei este legea pupincuriștilor :) .... poate detalii astea sunt suficiente ..,.

Alte discuții în legătură

Boxa subsol ANCA2002 ANCA2002 Locuiesc intr-un bloc de cand s-a construit. In acel moment s-au impartit haotic boxele (subsolul blocului) si parintii mei nu au optat pentr-u a-si face boxa ... (vezi toată discuția)
Boxa la subsolul blocului patrichicristina patrichicristina Am cumparat un apartament cu 3 camere cu o suprafata de 96mp.etaj 1 ap 1.Vechiul proprietar a cumparat apartamentul de la un domn care a detinut 2 apartamente ... (vezi toată discuția)
Subsolul blocului szimi84 szimi84 Buna ziua Am o problema cu anumiti vecini din bloc. Am cumparat un apartament de 2 luni si m-am gandit ca ar fi bine sa-mi depozitez si eu ca alti vecini ... (vezi toată discuția)