avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Momentan nu lucrez, sunt in concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Momentan nu lucrez, sunt in concediu de crestere copil ...

Buna ziua. Momentan nu lucrez, sunt in concediu de crestere copil cu handicap. Intrebarea mea este daca pot sa realizez venituri in perioada aceasta. Adica as vrea sa imi scot carnet de producator de la primarie si sa merg din cand in cand la piață cu produse din propria gradina, gospodărie, dar nu stiu daca legal am voie. Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: @mihahd1984 , utilizator 15:11, 24 Mai 2021
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

In speta, 6250 lei net /an calendaristic este suma pe care o puteti realiza.
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

In speta, 6250 lei net /an calendaristic este suma pe care o puteti realiza.
Ok. Multumesc frumos.

Cornel Vasile a scris:

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

In speta, 6250 lei net /an calendaristic este suma pe care o puteti realiza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, mă aflu în ccc, as dori sa știu dacă pot lucra ... ..sorin, ..sorin, Mă aflu în ccc, as dori sa știu dacă pot lucra că zilier sau part time? (vezi toată discuția)
Buna ziua, daca sunt in concediu de creștere copil, pot avea ... Maria Andreea Maria Maria Andreea Maria Buna ziua, daca sunt in concediu de creștere copil, pot avea si un contract de prestări servicii fără să fie afectată indemnizația? (vezi toată discuția)