Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Momentan nu lucrez, sunt in concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Momentan nu lucrez, sunt in concediu de crestere copil ...

Buna ziua. Momentan nu lucrez, sunt in concediu de crestere copil cu handicap. Intrebarea mea este daca pot sa realizez venituri in perioada aceasta. Adica as vrea sa imi scot carnet de producator de la primarie si sa merg din cand in cand la piață cu produse din propria gradina, gospodărie, dar nu stiu daca legal am voie. Mulțumesc.
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

In speta, 6250 lei net /an calendaristic este suma pe care o puteti realiza.
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

In speta, 6250 lei net /an calendaristic este suma pe care o puteti realiza.
Ok. Multumesc frumos.

Cornel Vasile a scris:

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

In speta, 6250 lei net /an calendaristic este suma pe care o puteti realiza.