avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... A aparut legea prin care bunicii primesc indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

A aparut legea prin care bunicii primesc indemnizatie daca parintii nu iau CCC?

Bună ziua,
Am tot cautat însă nu am găsit informații concrete dacă a întrat în vigoare legea potrivit careia bunicii ar incasa o indemnizatie de 650 lei /luna pentru creșterea nepoților atunci când nici un părinte nu și-a luat concediu pentru creșterea copilului.
Cunoaște cineva informații referitoare la acest aspect și care ar fi pașii de urmat?
Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2021
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:03, 2 Iunie 2021
Legea 35/2020
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2021
magiccom, utilizator
Mulțumesc de răspuns, am citit legea 35/2020 și cred ca se refera la ajutor pentru bona, nicidecum de acea indemnizatie pentru creșterea nepoților menționată în propunerea de modificare a Oug 111/2010...

magiccom a scris:

Legea 35/2020

nu ati gasit pt ca nu a fost votata inca.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2021
magiccom, utilizator
Proiectul la 01.07.2020 a fost înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor (sub rezerva depunerii raportului de la: Comisia pentru muncă şi protecţie socială)
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari la indemnizatie crestere copil pazvanti pazvanti Buna ziua, Avand un copil de cateva luni urmaresc modificarea referitoare la indemnizatia de crestere acopilului. Mai exact, ceea ce este prezentat in acest ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, Întreb pentru o colegă care ar vrea sa știe dacă ... IORDAN ELENA IORDAN ELENA Bună ziua, Întreb pentru o colegă care ar vrea sa știe dacă si in ce condiții, poate ieși anticipat la pensie, ea având 53 de ani împliniți și 35 ... (vezi toată discuția)
Ccc - eliminare plafon 3400 ron abc82 abc82 Buna ziua, momentan ma aflu in concediul de maternitate [126 zile] care se va termina pe data de 12.06.2016, urmand a intra in CCC de la acea data. Daca ... (vezi toată discuția)