Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... A aparut legea prin care bunicii primesc indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

A aparut legea prin care bunicii primesc indemnizatie daca parintii nu iau CCC?

Bună ziua,
Am tot cautat însă nu am găsit informații concrete dacă a întrat în vigoare legea potrivit careia bunicii ar incasa o indemnizatie de 650 lei /luna pentru creșterea nepoților atunci când nici un părinte nu și-a luat concediu pentru creșterea copilului.
Cunoaște cineva informații referitoare la acest aspect și care ar fi pașii de urmat?
Multumesc!
ana-cer, moderator
Legea 35/2020
magiccom, utilizator
Mulțumesc de răspuns, am citit legea 35/2020 și cred ca se refera la ajutor pentru bona, nicidecum de acea indemnizatie pentru creșterea nepoților menționată în propunerea de modificare a Oug 111/2010...

magiccom a scris:

Legea 35/2020

nu ati gasit pt ca nu a fost votata inca.
magiccom, utilizator
Proiectul la 01.07.2020 a fost înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor (sub rezerva depunerii raportului de la: Comisia pentru muncă şi protecţie socială)
Cornel Vasile, Consilier juridic