Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... durata somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

durata somaj

Buna seara.
In februarie trec 12 luni de cind am intrat in somaj.Va rog sa-mi spuneti daca se prelungeste somajul meu cu 3 luni?
multumesc
OUG 28/2009 Art. 1
(1) Prin derogare de la dispozitiile art. 39 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele care se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, stabilita in conditiile legii, se prelungeste cu 3 luni.
Inteleg ca persoanele care au intrat in somaj pana la data de 31 dec.2009 beneficiaza de prelungirea duratei cu 3 luni, deci si dvoastra.