Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua , în caz de concediu risc maternal se mai ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua , în caz de concediu risc maternal se mai acorda stimulent ...

Buna ziua , în caz de concediu risc maternal se mai acorda stimulent de inserție.? Mulțumesc
În situația persoanelor îndreptățite aflate în plata stimulentului de inserție care solicită concediile medicale prevăzute la art. 2 alin. (1), cu excepția celui prevăzut la lit. c), din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, plata stimulentului de inserție nu se suspendă.
(art. 17 alin.3 OUG 111/2010)

art. 2 alin. (1) lit. c), din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 se refera la concedii medicale și indemnizații pentru maternitate;

In speta, pe durata concediului de risc maternal plata stimulentului de inserție nu se suspendă.