avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am și eu o întrebare, dacă se poate... ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am și eu o întrebare, dacă se poate... Socrul ...

Bună ziua! Am și eu o întrebare, dacă se poate...
Socrul meu deține un apartament, locuință pe care a cumparat-o împreună cu soacra mea, decedata de aproximativ 3 ani! Cum pe titlul de proprietate exista ambii, iar singurul moștenitor este soția mea ( fiind singura la parinti), nu cumva socrul meu trebuia sa facă succesiunea după mama soacră iar la rându-i, soția mea ( când va veni timpul), după tata socru sau fiind singura moștenitoare, îi revine casa de la sine?
Va întreb pentru ca am avut discuții contradictorii cu el spunandu-i ca legal, trebuie sa facă succesiunea dar neavând cu cine sa te înțelegi, mă gândesc că poate cineva de aici ma ( ne) poate lamuri!
Mulțumesc.
PS: doresc sa-i arat scris negru pe alb pentru ca indiferenta lui de acum, ne poate costa câteva mii de lei mai târziu!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:20, 4 Iunie 2021
Buna ziua,
Mergeti ( sotia) la un notar din localitatea unde are domiciliul socrul dvs. si discutati cu acesta, o sa va explice pasii.

Sotia o sa mosteneasca 3/4 din partea mamei si socrul 1/4 din aceasta.
Vedeti Codul civil, incepand cu Art. 971
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
Ionut.ion, utilizator
Cred ca nu m-am făcut inteles!
Încerc din nou:
Exista un apartament proprietate personala pe al cărui contract exista doua persoane, socrul și soacra mea! Soacra a decedat acum 3 ani! Pentru a evita eventuale costuri in viitor, socrul meu trebuia sa facă succesiunea după răposata soție ca la randu-i, soția mea ( fiind singurul copil și mostenitor), sa poată face doar după tatăl ei? Sau după decesul ambilor părinți, apartamentul îi revine de drept, fără alte taxe sau plăti la stat?
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
danut1975, utilizator
Eu cred ca m-am făcut destul de înțeles.
Apartamentul nu este bun "personal" atât timp cat in contractul in urma caruia a fost dobandit sunt trecute 2 persoane.
Restul informatiilor le aveti in mesajul de mai sus.
Soția să meargă la notar si sa o lamureasca/sa va lămurească acesta.
Nimic nu se intampla automat, de la sine.
In prima faza, trebuie dezbătută succesiunea după mamă, moștenitori fiind soțul și copilul.
Mai departe este alegerea tatălui ce va face cu cota moștenită de la sotie.
Dacă o doneaza/vinde din timpul vieții, la decesul său nemaifiind nimic de moștenit, nu va mai fi necesară dezbaterea succesiunii.
Dacă rămân lucrurile asa, după dezbaterea succesiunii mamei, la decesul tatălui, va trebui din nou dezbătută succesiunea după acesta.
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire si cota parte. hdanny hdanny Socrul si soacra mea detin doua proprietati. Un apartament si o casa. Soacra a decedat. Socrul meu vrea sa deschida succesiunea. Sotia mea mai are o sora. ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)
Succesiune nico77 nico77 In primul rand, vreau sa va multumesc pentru raspunsurile anterioare si iata ca revin cu o noua intrebare. Sunt casatorita de 6 ani si locuiesc in apartament ... (vezi toată discuția)