Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... La ce sectie a Tribunalului contest decizia?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

La ce sectie a Tribunalului contest decizia?

Daca sunt functionarului public cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor unde contest Decizia de concediere?La Tribunal sectia litigii de munca siau la contencios?
La instanta de contencios administrativ in raza careia se afla institutia publica care a emis actul administrativ pe care doriti sa-l atacati. Nu uitati insa, de procedura prealabila. :)
Reclamantul se poate adresa instantei de la domiciliul sau sau celei de la domiciliul paratului. Daca reclamantul a optat pentru instanta de la domiciliul paratului, nu se poate invoca exceptia necompetentei teritoriale.
Instanta competenta este Tribunalul Judetean - sectia contencios administrativ
Corect, in ceea ce priveste instanta( de la domiciliul paratului, sau a reclamantului), care este Tribunalul Judetean. Esential de retinut...instanta de contencios.! :D