Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Cum pot afla ce bunuri si conturi a avut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Cum pot afla ce bunuri si conturi a avut tatal meu, ...

Buna ziua. Cum pot afla ce bunuri si conturi a avut tatal meu, decedat anul trecut. Bineinteles in baza certificatului de acceptare a succesiunii. Mentionez ca nu se poate colabora cu sotia dansului. Multumesc.
luati un certificat de calitate de mostenitor si in aceasta calitate faceti adrese sau mergeti personal la banci si la administratiile financiare.

nu exista o baza centrazizata, sa mergeti la o singura primarie si sa va scoata un desfasurator cu ce are, daca are in alta parte
Pentru eliberarea certificatului de calitate de moștenitor, trebuie să fie fie prezenți toti succesibilii și bineînțeles de acord.
Or, din moment ce nu puteti colabora cu soția tatălui dvs, nu veti putea obține certificatul de calitate de mostenitor.
In mod normal, bunurile ar trebui să fie cunoscute de mostenitori.
Altfel, căutați acul in carul cu fân. Nu exista o evidenta la nivel național, cu privire la bunurile deținute în România, de către o anumită persoană.
Buna ziua. ANAF are un program informatic care contine informatii despre bunurile si veniturile fiecarei persoane.
Si cum trebuie sa procedez?

ep1975 a scris:

Buna ziua. ANAF are un program informatic care contine informatii despre bunurile si veniturile fiecarei persoane.

@miss Din ce spuneti veti ajunge la dezbaterea succesiunii in instanta, asa ca nu are rost sa va pierdeti timpul si banii cu notarul. Angajati-va un avocat, e treaba de cursa lunga, cativa ani. Intr-o situatie asemanatoare m-am adresat instantei de fond, judecatoria, care a trimis solicitari catre bancile din localitate. S-au gasit depozite la doua banci. Si pt. ca sotia defunctului, la interogatoriu, nu si-a amintit de acele depozite, desi a retras bani dupa decesul sotului dansei, a pierdut acei bani la imparteala. Repet, aveti nevoie sa fiti asistata de un avocat!