avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. ca fiica legitima a tatalui meu-din afara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. ca fiica legitima a tatalui meu-din afara casatoriei-am ...

Buna ziua. ca fiica legitima a tatalui meu-din afara casatoriei-am drept de mostenire? Precizez ca relatiile mele cu sotia lui sunt de bun simt. Tatal meu a decedat in august 2020 si nu am aflat decat in decembrie 2020 cand am telefonat sa fac urarile specifice.Au fost casatoriti 50 de ani, perioada in care , cred eu, ca si el a contribuit cu bunuri. Sotia lui mi-a spus ca in afara de niste haine, nu are ce sa imi dea de la el.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 16:07, 5 Mai 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti dreptul de a mosteni 3/4 din ce avea el, ramane sa descoperiți dvs ce avea.
Lasand la o parte mostenirea, mie mi se pare grav ca nu v-a anuntat ca a decedat.
intr-adevar. doamna a justificat prin faptul ca nu a gasit nr. meu de telefon. cum trebuie sa procedez ca sa aflu ce bunuri avea, pentru ca doamna nu este colaboranta? multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la un notar de pe raza ultimului lui domiciliu al decedatului, probati cu certificatul de nastere ca sunteti fiul lui si solicitati un certificat de calitate de mostenitor, in baza lui va informati ce ar putea sa aiba si pe unde. La sectia financiara daca are bunuri pe rol, la banci daca exista conturi, sa solicitati extrase..
Multumesc.
Cum se poate afla daca are vreo casa in alt judet decat cel de domiciliu? La tara sau la munte. Intrebi la sectia financiara din fiecare sat/comuna? Multumesc

gi-jane2 a scris:

Mergeti la un notar de pe raza ultimului lui domiciliu al decedatului, probati cu certificatul de nastere ca sunteti fiul lui si solicitati un certificat de calitate de mostenitor, in baza lui va informati ce ar putea sa aiba si pe unde. La sectia financiara daca are bunuri pe rol, la banci daca exista conturi, sa solicitati extrase..


Alte discuții în legătură

Succesiune prescrisa emitoma emitoma Ce se intampla spre exemplu daca sotia supravietuitoare ,ca unic mostenitor de drept ,nu deschide si deci nu accepta succesiunea in termenul de 6 luni ? Cui ii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. tatăl meu era casatorit de 12 ani cu o alta femeie ... Saveta Craiciu Saveta Craiciu Buna ziua. Tatăl meu era casatorit de 12 ani cu o alta femeie ,el a decedat acum 2 luni,Acum noi am aflat că el nu are nimic pe numele lui ,totul fiind pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune miki55 miki55 vă rog să-mi răspuneți și mie la 2 întrebări deocamdată: 1. unde se deschide succesiunea după decesul unui părinte?la locul de domociliu sau unde a ... (vezi toată discuția)