Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. ca fiica legitima a tatalui meu-din afara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. ca fiica legitima a tatalui meu-din afara casatoriei-am ...

Buna ziua. ca fiica legitima a tatalui meu-din afara casatoriei-am drept de mostenire? Precizez ca relatiile mele cu sotia lui sunt de bun simt. Tatal meu a decedat in august 2020 si nu am aflat decat in decembrie 2020 cand am telefonat sa fac urarile specifice.Au fost casatoriti 50 de ani, perioada in care , cred eu, ca si el a contribuit cu bunuri. Sotia lui mi-a spus ca in afara de niste haine, nu are ce sa imi dea de la el.
Va multumesc.
Aveti dreptul de a mosteni 3/4 din ce avea el, ramane sa descoperiți dvs ce avea.
Lasand la o parte mostenirea, mie mi se pare grav ca nu v-a anuntat ca a decedat.
intr-adevar. doamna a justificat prin faptul ca nu a gasit nr. meu de telefon. cum trebuie sa procedez ca sa aflu ce bunuri avea, pentru ca doamna nu este colaboranta? multumesc.
Mergeti la un notar de pe raza ultimului lui domiciliu al decedatului, probati cu certificatul de nastere ca sunteti fiul lui si solicitati un certificat de calitate de mostenitor, in baza lui va informati ce ar putea sa aiba si pe unde. La sectia financiara daca are bunuri pe rol, la banci daca exista conturi, sa solicitati extrase..
Multumesc.
Cum se poate afla daca are vreo casa in alt judet decat cel de domiciliu? La tara sau la munte. Intrebi la sectia financiara din fiecare sat/comuna? Multumesc

gi-jane2 a scris:

Mergeti la un notar de pe raza ultimului lui domiciliu al decedatului, probati cu certificatul de nastere ca sunteti fiul lui si solicitati un certificat de calitate de mostenitor, in baza lui va informati ce ar putea sa aiba si pe unde. La sectia financiara daca are bunuri pe rol, la banci daca exista conturi, sa solicitati extrase..