Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie de proprietari, certuri între vecini
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie de proprietari, certuri între vecini

asociate de proprietari,certure dintre vecini.
Buna ziua,curtea comuna a blocului poate fi folosita si de proprietari de caini?Avem un bloc cu curte privata pentru toti locatarii,conform legii 196/2018,curtea e folosibila de catre fiecare proprietar,insa au parut certuri intre cei cu copii si cei cu catei,blocul e mic,singura scara,4 etaje...cativa catei pentru tot blocul 4 sau 5...copii peste 10...in urma cu o saptamana,presedintele blocului a trimis o poza cu mama mea,in care ea strangea dupa cainle ei care isi facea nevoile sub balcon,precisez,ca intotdeauna strange dupa caine,care este vaccinat deparazitat curat si educat,e vorba de un teckel,specificand ca acolo este un loc de joaca pentru copii(SUB BALCON) si haideti sa fim civilizati,ca un parinte s a plans si i a trimis poza cu dansa si catelul si ca au fost deranjati de acest lucru.In afara faptului ca poza unei persoane a fost trimisa la un grup de cel putin de 40 de persoane fara acordul ei (art 75 codul civil),nu a continut si vreo alta poza cu urme lasate de mizerie sau ceva de genul,pur si simplu,parintii blocului au decis,ca curtea e destinata numai copiilor lor,caine trebuie sa se plimbe in alta parte,fara sa exagerez,sub balconul mamei,avem 5 biciclete 5 trotinete,cateva masinute,un milion de jucarii uitate si aruncate,topogane,porti de fotbal si multe altele imprastiate prin curte...Nu exista niciun loc destinat copiilor nici cateilor,doar parcare si putina verdeata.Si niste pietre sub 2 balcoane din care unul e al mamei si celuilalt vecin care a deciz sa depoziteze tot ce nu le intra in casa si sa numeasca acest loc "spatiu de jucarii pentru copii",Nu ar fi nicio prb daca vecinul deranjat ar vb cu mama si o ruga sa evite pe cat posibil locul acela fiindca fiicei sale ii plac pietrele de acolo,dar facand un gest publicand poze fara acord la tot blocul,numind pe mama mea ca una "necivilizata"a provocat un adevarat razboi,acum toti vecinii se uita urat la ea,vb arogant,nu saluta si etc,maica mea e cetatean strain nici nu e in stare sa se apare verbal intr un mod adecvat in limba romana,traieste singura...alti posesori de catei folosesc curtea la fel,si curata dupa catei,dar au cate un sot cate un frate cate un fiu,si nu au avut tupeu sa se lege de ei ci doar de mama mea,care a plans intr una de atunci.
Am studiat legile cat am putut,si pentru asociatie si pentru caini si tot ce era posibil,am inteles ca pot folosi curte oriunde cu conditie sa nu las mizerie,insa nimeni nu are dreptul sa ocupe curte abuziv,chiar daca e vorba de jucarii,fara sa exagerez,sunt peste 20 de metrii patrati pline de depozite de jucarii in aer liber insa "sub cele 2 balcoane"
mama mea se simte umilita si discriminata de tineri care cred ca numai ei au drepturi,au spus "nu poti compara un caine cu un copil"...si totul a inceput de cand li s a atras atentia ca tipa prea tare in curte,s-au razbunat.Omeneste inteleg ambele parti,dar exista si lege si vreau sa cer ajutor,cine o incalca?...daca in prezent nu exista legal niciun spatiu destinat copiilor,poate cumva sa faca acesta prin acordul 50 + 1 ?Sau fiecare trebuie sa fie de acord sa cedeze cota indiviza,insa mi se pare penibil,ca locul sub balcon cu inaltime de 1 metru sa fie destinat copiilor ca si locul de joaca,si sa mi fie interzis accesul acolo,ei oricum joaca in toatea curtea,sub balcon e doar depozitul abuziv.Administratorul blocului nu a participat in niciun fel la certuri,pentru ca la randul lui are si el cateva biciclete si carucioare su balcon.Doresc ca mama mea sa fie lasata in pace sa isi plimbe cainele unde vrea(e batran si la ploi nu face pipi decat sub balcon)a incercat sa il scoata in alte parti,dar fiind noroi peste tot,cainele refuza.Apartamentul mamei fiind la parter,ii provoaca pe acesti "stapani" al curtii,s-o deranjeze in toate felurile,pana si opresc masinile in dreptul balconului ei cu muzica la maxim,doar asa...ca ce,nu e ora 22,ea e f linistita,curata,nu face gratare in curte,nu urla,cainele ei nu latra,ei se strang la intrare cu bere,muzica,nici nu poti intra in bloc ca nu ai pe unde,si de aici a inceput totul,ca li s a cerut sa fie mai putin galagiosi
Bună dimineața. Cred că trebuie să existe niște discuții serioase între părțile care nu se pot pune de acord. Administratorul scării de bloc ar trebui să medieze acest conflict. Ori, ați putea apela la un mediator profesionist. Nu văd altă rezolvare, iar conflictul va escalada în lipsa obținerii unui acord, în care toate părțile să fie mulțumite. Este drept că fiecare coproprietar deține acea cotă indiviză din ceea ce legea numește coproprietate forțată și, așa fiind, câtă vreme părțile sunt obligate să folosească în comun aceste spații, fără ca vreuna să-și poată aloca o suprafață sau alta, lucrurile nu se pot rezolva decât de comun acord. Trebuie văzut, de asemenea, regulamentul de ordine interioară al imobilului, ce prevede referitor la deținerea animalelor de companie, dacă există vreo prevedere în acest sens. Un lucru cert este că , în acest tip de coproprietate, adică coproprietatea forțată, fiecare trebuie să respecte interesele celorlalți și să nu le aducă atingere. Mama dvs. uzează de un drept al dânsei, folosind un spațiu pentru care plătește, și , atâta vreme cât și alți proprietari dețin animale pe care le scot în curte, nu văd de ce dânsa nu ar avea voie? Dacă ar fi fost , prin regulament, interzisă deținerea câinilor, sau folosirea curții comune pentru nevoile lor, ar fi o încălcare. Însă nu cred că este cazul, ci problema ține de o lipsă a comunicării între părți, de organizare, se vede că există discriminare și lipsă de empatie. Cred că, în cadrul discuțiilor ce ar trebui purtate, cât mai urgent, trebuie pusă problema amenajării unui loc pentru depozitarea jucăriilor celor mici din bloc, astfel încât spațiul de sub balcoane să nu mai fie ocupat. Pe vremuri, în majoritatea clădirilor existau acele uscătorii, care, în general se foloseau ca spațiu de depozitare. Dacă blocul prevede așa ceva, ar trebui folosit în acest scop. Ca o concluzie, oamenii ar trebui să învețe să se respecte, să dea dovadă de empatie, să se adapteze în condițiile traiului la comun și să nu-și facă astfel de șicane, de-a dreptul urâte...
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Curtea comuna a imobilului de locuit in comun,fiind parte comuna poate fi foflosita de catre toti proprietarii
Este normal ca asociatia de proprietari,prin regulamentul d eordine interioara sa dispna masuri generale pentru utilizat partea comuna de condominiu
Nu este legala restrictia dispusa de catre asociatie impotriva detinatorilor de animale de companie,
Pentru solutionare se impune o discutie decenta,fara resentimente si frustrari intre proprietari
Intrebarea este,daca ei pot sa faca legal ca acel spatiu sa fie destinat exclusiv copiiilor lor,prin un vot sau ceva de genul,nu avem regulament care sa interzica folosirea curtii,insa oare pot ei sa se stranga 50+1 si sa faca aceasta regula?e penibil sa ma aflu in situatie in care impartim spatiul de sub balcon,care prin natura lui nu poate fi locul de joaca pentru copii,avand 1 metru inaltime,dar li s a pus pata pe mama,si au decis ca o sa fie ca ei,noi incercam oricum sa obisnuim cainele in alta parte,dar la ploi este foarte greu si cu toate astea ma simt intimidata si discriminata la mine in bloc,ei au drept sa faca ce vor,eu sa stau inchisa in casa doar pentru simplu fapt"nu poti compara nevoile copiilor cu nevoike cainilor"

ynocentta a scris:

Curtea comuna a imobilului de locuit in comun,fiind parte comuna poate fi foflosita de catre toti proprietarii
Este normal ca asociatia de proprietari,prin regulamentul d eordine interioara sa dispna masuri generale pentru utilizat partea comuna de condominiu
Nu este legala restrictia dispusa de catre asociatie impotriva detinatorilor de animale de companie,
Pentru solutionare se impune o discutie decenta,fara resentimente si frustrari intre proprietari

Multumesc pentru raspuns,blocul este "nou"o singura scare,curte /parcare ingradita,nu avem niciun spatiu de depozit,in afara unei camarute la subsol pentru femeia de serviciu,insa fiecare apartament are balcon de 10metri parcati,multi au si o camara...in regulament nu exista nimic despre caine,intrebare e,daca poate fi modificat acum in defavoarea noastra de cei "suparatu",ca sunt mai multi,si spun sincer nu e problema de caine ci una personala deja de ambitie.

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Bună dimineața. Cred că trebuie să existe niște discuții serioase între părțile care nu se pot pune de acord. Administratorul scării de bloc ar trebui să medieze acest conflict. Ori, ați putea apela la un mediator profesionist. Nu văd altă rezolvare, iar conflictul va escalada în lipsa obținerii unui acord, în care toate părțile să fie mulțumite. Este drept că fiecare coproprietar deține acea cotă indiviză din ceea ce legea numește coproprietate forțată și, așa fiind, câtă vreme părțile sunt obligate să folosească în comun aceste spații, fără ca vreuna să-și poată aloca o suprafață sau alta, lucrurile nu se pot rezolva decât de comun acord. Trebuie văzut, de asemenea, regulamentul de ordine interioară al imobilului, ce prevede referitor la deținerea animalelor de companie, dacă există vreo prevedere în acest sens. Un lucru cert este că , în acest tip de coproprietate, adică coproprietatea forțată, fiecare trebuie să respecte interesele celorlalți și să nu le aducă atingere. Mama dvs. uzează de un drept al dânsei, folosind un spațiu pentru care plătește, și , atâta vreme cât și alți proprietari dețin animale pe care le scot în curte, nu văd de ce dânsa nu ar avea voie? Dacă ar fi fost , prin regulament, interzisă deținerea câinilor, sau folosirea curții comune pentru nevoile lor, ar fi o încălcare. Însă nu cred că este cazul, ci problema ține de o lipsă a comunicării între părți, de organizare, se vede că există discriminare și lipsă de empatie. Cred că, în cadrul discuțiilor ce ar trebui purtate, cât mai urgent, trebuie pusă problema amenajării unui loc pentru depozitarea jucăriilor celor mici din bloc, astfel încât spațiul de sub balcoane să nu mai fie ocupat. Pe vremuri, în majoritatea clădirilor existau acele uscătorii, care, în general se foloseau ca spațiu de depozitare. Dacă blocul prevede așa ceva, ar trebui folosit în acest scop. Ca o concluzie, oamenii ar trebui să învețe să se respecte, să dea dovadă de empatie, să se adapteze în condițiile traiului la comun și să nu-și facă astfel de șicane, de-a dreptul urâte...

Nu ar fi legal ca regulamentul să se modifice doar pentru a-i face mamei rău. Orice regulament ar fi valabil pentru toți proprietarii, Astfel, dacă ar fi modificat regulamentul, în sensul de a interzice animalele de companie în curtea blocului, ar fi aplicabil tuturor celor care dețin câini. Și, cu siguranță nu se va întâmpla. Înțeleg că mărul discordiei este, de fapt, acel spațiu de sub balcon, pe care părinții l-au adjudecat în scopul depozitării jucăriilor. De aceea am sugerat ca discuțiile să se poarte în direcția amenajării unui alt spațiu de depozitare, că nu cred că nu s-ar găsi, dacă s-ar și dori. Cred că o ședință comună, condusă de administrator, la care să participați și dvs. și să expuneți problema șicanării mamei, cu intenția de a o intimida și a o izola poate, și unde să cereți vehement încetarea acestor practici, ar fi extrem de necesară. Solicitați respectarea drepturilor mamei, ca proprietar cu drepturi egale și respect pentru aceasta, ca persoană mai în vârstă, ca femeie singură și care, ca multe persoane vârstnice, deține un animăluț, care are și el nevoile lui...Încercați să-i sensibilizați, să umblați puțin la corzile lor sensibile, și cred că veți reuși. Cât privește adoptarea în regulament a unei prevederi prin care spațiul de sub balcon să devină spațiu de depozitare a jucăriilor, nu cred. Depinde cât de mare este interesul pentru aceasta, și nu cred că în afara celor 10 familii cu copii mici ar exista acest interes. Modul de rezolvare a situației este însă, orice ar fi, tot prin dialog, empatie, colaborare și găsirea unei soluții reciproc convenabile.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator