Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cedare parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cedare parti sociale

Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns legat de cedare parti sociale in cazul in care asociatul Unic al unei societati cedeaza peste 60% din partile sociale dupa depunere bilant si repartizare partiala a profitului in dividende . Noul acctionar majoritar are dreptul la dividendele din anul anterior cat si la profitul ramas nerepartizat din anii precedenti din data contractului de Cesiune parti sociale ?
george-neagu, moderator
Dividendele rezultate din acea repartizare partiala a profitului anului 2020 si alti ani precedenti raman asa cum au fost hotarate de adunarea genera de la data respectiva. Noul asociat va putea primi dividende dupa data modificarilor de la registrul comertului privind asociatii si numai corespunzator procentului detinut din capitalul social, doar din restul de profit provenit din 2020 si alti ani precedenti ramas nerepartizat si care poate fi repartizat in exercitiile financiare viitoare.