avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... subventie de 50%
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

subventie de 50%

Vin la dv. cu o mare nelamurire ! Locuiesc intr-un bloc de garsoniere patronate de o firma deci sunt chirias !
Am depus cererea de acordare a ajutorului pentru incalzire si jos la panoul blocului s-a afisat valoarea subventiei acordata de catre primarie eu fiind incadrat la suma de 72 lei . Cand m-am dus la asociatie pentru a achita intretinerea D-na administratora mi-a spus ca nu beneficiez decat de 50% din valoarea subventiei aceasta regula fiind stabilita de catre primarie spune ea ! V-as ruga sa ma lamuriti si pe mine daca e legal si unde ar trebuii sa ma duc si sa ma plang pentru a primi suma integrala la care sunt incadrat ! Va multumesc anticipat !
Deci ,am fost si m-am uitat caldura este trecuta 72,66 lei/camera !
Si in rubrica de subventie cat e trecut?
Stimata D-na la noi in camin nu este desfasurator este un tabel cu numele ,consumul de energie electrica si total intretinere pe camera ,iar in josul tabelului se afla costurile pe persoana la apa rece,apa calda, caldura samd.
Ceia ce am vazut la administratora blocului era un desfasurator cu numele,drept subventie(la mine 72lei),alta rubrica unde scria in dreptul fiecaruia 50% si bineinteles rubrica finala cu subventia scazuta(la mine 36 lei) v-am mai spus ca suntem chiriasi.Revin si va spun ca atunci cand s-a afisat tabelul cu subventiile aprobate figuram in tabel cu suma de 72 lei.
Din ce stiu eu si ce inteleg de la Dv. situatia este urmatoarea:
Intr-adevar de la primarie vine acel tabel, desfasurator - cum il numiti Dv. - in care se gasesc urmatoarele ribrici:
-nume si prenume
-procentul acordat ca subventie, in cazul Dv. 50% (am mai explicat ca in fiecare luna in functie de suma pe care ati avea-o de plata la caldura, avand subventie, veti plati doar 50%, restul de 50% il achita guvernul pentru Dv. prin intermediul primariei;
- suma care va revine la caldura, adica acum 72.66, poate luna urmatoare va fi alta suma mai mica sau mai mare;
- suma care va revine ca subventie - 50% din 72.66 este 36.33 lei
............
- si ultima rubrica, ce mai aveti Dv. de plata din buzunarul propriu, adica 36.33 lei.
..........................
Deci eu presupun ca aveti la caldura suma de 72.66 lei, subventia este de 36.33 lei, ramanand ca Dv. pentru caldura sa achitati restul de 36.33 lei.
..........................
Administratora cred ca v-a derutat punand in carca primarelui facerea nu stiu carei legi...si cred ca nu a stiut sa va explice ce si cum cu subventia.
.........................
Inca o data va spun, acesta subventie este acordata de guvern si primariile nu fac decat sa intermedieze aceasta plata. Nu fac legi pe deasupra hotararilor si ordonantelor date de guvern.
D-na mea mai mult decat babeste nu pot sa explic :
1)72 LEI-subventia acordata de guvern pentru familia mea ,suma care a aparut in tabelul de subventii.
2)72,66 LEI-suma de plata per camera la caldura
3)36 LEI-subventia de care beneficiaza familia mea la ora actuala

Intrebarea mea este de ce nu beneficiez de intreaga suma de 72 lei si de ce mi se acorda doar 36 lei ?????????
Poate sa-mi raspunda cineva ?????

Alte discuții în legătură

Nelamurire viorica98 viorica98 Ajutorul meu lunar pentru incalzirea locuintei cu energie termica pentru luna noiembrie a fost in valoare(maxim) de 124.12 ron.Pe lista de cheltuieli aferente ... (vezi toată discuția)
Proiect o. u. g. - protectie sociala in sezonul rece Adriantot Adriantot S-a dat publicitatii proiectul OUG privind masurile de protectie sociala in sezonul rece. Primul capitol \"Modalitati de facturare a energiei termice\", este ... (vezi toată discuția)