Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Valoarea minima a unei parti sociale (actiuni) in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Valoarea minima a unei parti sociale (actiuni) in cadrul unui SRL in 2021

Buna ziua,

As dori sa stiu care este valoarea minima a unei parti sociale in cadrul unui SRL? As vrea sa stiu daca poate fi setata la 0.01 lei sau valoarea minima este 1 leu pe parte sociala?

Am gasit acest comunicat insa nu imi e foarte clar din el daca prin partea cu capital social se intelege si parti sociale [ link extern ]

Multumesc
Legea nr. 223/2020 a adus mai multe modificări la Legea societăților nr.31/1990, printre care si inlăturarea cerinței cu privire la capitalul social minim de 200 lei la constituirea unui SRL.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asta da, am observat insa nu imi este clar daca este un prag minim pentru valoarea unei parti sociale. Inainte stiu ca era de 10 lei pe parte sociale.

Acum exista vreo limita? Este minim 1 leu pe parte sociala, poate fi setata valoarea unei parti sociale la 1 ban (0.01 lei)?

Multumesc!
Valoarea capitalului social al unei societati cu raspundere limitata nu poate fi mai mica de 1 leu, avand in vedere teza finala a art. 11 alin. (1) care stipuleaza faptul ca acesta se divide in parti sociale egale.

Comunicat 05 noimebrie 2020
[ link extern ]
Perfect, captitalul social nu poate fi mai mic de 1 leu.

Insa o parte sociala poate fi? Asta e de fapt ceea ce nu imi e clar.
O parte sociala poate fi mai mica de 1 leu ....insa, per total, valoarea capitalului social al unei societati cu raspundere limitata nu poate fi mai mica de 1 leu .... adica, minim 0.01. lei/parti sociale x 100 parti sociale
Cornel Vasile, Consilier juridic