avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... inchis cont bancar in 15.12.2009 , primit scrisoare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

inchis cont bancar in 15.12.2009 , primit scrisoare pt. plata penalitati acelasi cont 22.12.2009 ??!!

buna ziua ,

poate reuseste cineva sa ma ajute sa inteleg ...

am luat un calculator in 2006 cu contract credit ptin TBI Bucuresti (contract cu termen de finalizare pt.2010.

in august 2007 am achitat suma si am cerut inchiderea contului si a creditului .

in iulie 2008 primesc acasa o scrisoare de la TBI cu recalculerea TVA la dobanda (lege introdusa in 01.01.2007) pe perioada 01.01.2007 pana in 2010 .

nu mi se pare normal acest lucru avand in vedere ca am terminat cu ei in 08.2007 , asa ca am depus o cere de recalculare .

in noiembrie 2009 vine si raspunsul de la TBI , catrebuie sa platesc TVA la dobanda la toate lunile pe cat sa efectuat contractul (adica din01.01.2007 pana in 2010 ) + penalitati .

am fost sa vad despre ce este vorba si am aflat ca cererea mes de recalculare nu a fost trimisa la sediul lor din Bucuresti .

pana la urma au trimis-o , iar raspunsul a fost : de plata TVA la dobanda tot pe ecceasi perioada , fara penalitati .

m-am enervat si am facut o reclamatie la OPC .

intre timp ma sunat avocatul lor care-mi explica ca de fapt am dreptate , ca normal nu trebuie sa platesc , sau ca trebuie sa platesc din 01.01.2007 pana 08.2007 , dar ca el nu poate sa faca nimic .

i-am spus clar in fata ca nu platesc nimic pana nu primesc respunsul de la OPC .

in data de 28.12.2009am primit o scrisoare acasa ca am de plata 200ron penalitati pt. neplata TVA-ului la dobanda pt. contractul pe care l-am avut .

i-am sunat si mi s-a spus ca probabil este o eroare si ca contul meu a fostinchisnin 15.12.2009 .

a doua zi a venit un curier si mi-a adus decizia cum ca creditul si contul meu a fost inchis datorita reclamatiei mele facute la OPC .

cum este posibil ca contul meu sa fie inchis din 15.12.2009 , iar scrisoarea cu penalitati sa fie cu data postei 22.12.2009???



Alte discuții în legătură

Tva pt. contract credit in rate deja achitat raamonaag raamonaag Bina ziua , am incheiat un contract pt. cumpararea unor produse , cu plata in rate , prin TBI Bank Bucuresti in 03.2004 . Contractul a fost pe perioada ... (vezi toată discuția)
Tva aferenta dobanzilor incepand cu 01.01.2007 iozefinab iozefinab cum se aplica acest TVA, in cazul contractelor de vanzare cumparare pe credit, cu plata in rate? si care este data de la care se aplica acest TVA? (vezi toată discuția)
Plati neinregistrate la credit pt bunuri AndreeaIB AndreeaIB Buna ziua Am nevoie de ajutorul dvs in privinta unei probleme pe care o am cu TBI Credit. Am luat un calculator prin ei in 2005, pe 5 ani, platind ... (vezi toată discuția)