avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara, Vă rog din suflet să-mi spuneți când ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara, Vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea ...

Bună seara,
Vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea să iese la pensie mama mea și la ce pensie se încadrează? Este născută în August 1965 și lucrează din August 1983. A lucrat 11 ani în grupa a doua, totalizând 3,8 ani de grupă. Vă mulțumesc din suflet!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:41, 30 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensionare la limita de varsta = Iunie 2028, la varsta de 62 ani si 10 luni

Pensionare anticipata = iunie 2023, la varsta de 57 ani si 10 luni , stagiul complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 3 luni.

Pensionare anticipata partiala = Iunie 2023, varsta de 57 ani si 10 luni , stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani si 3 luni.

Pensionare la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare = Septembrie 2024, varsta 59 ani si 2 luni
Bună ziua, Vă rog mult să-mi spuneți cât va fi penalizarea la pensionare anticipată parțială? Născută în August 1965, lucrează din August 1983. A lucrat 11 ani în grupa a doua, totalizând 3,8 ani de grupă.
Vă mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Octombrie 2021
ileana.ionascu@yahoo.com, utilizator
Dsaca va continua sa lucreze pana la implinirea varstei de 62 ani si 10 luni isi va putea deschide dreturile la pensie anticipata fara penalizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare la limită de vârstă daniela1965@yahoo.com daniela1965@yahoo.com Născută în data de 06.08.1965, 10 ani în grupa 1 de muncă, 34 ani și 6 luni cotizare când pot să mă pensionez la limită de vârstă? (vezi toată discuția)
Cineva născut în martie 1965 care lucreaza de la 1 septembrie ... goplanet goplanet Cineva născut în martie 1965 care lucreaza de la 1 septembrie 1983 va împlini la 1 ianuarie 2028 peste 44 ani de munca. ( la data la care împlinește ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ioana_paunescu ioana_paunescu Femeie, 46 ani, 30 ani munca. care este solutia pt a iesi la pensie cat mai repede? (vezi toată discuția)