Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara, Vă rog din suflet să-mi spuneți când ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara, Vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea ...

Bună seara,
Vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea să iese la pensie mama mea și la ce pensie se încadrează? Este născută în August 1965 și lucrează din August 1983. A lucrat 11 ani în grupa a doua, totalizând 3,8 ani de grupă. Vă mulțumesc din suflet!
Pensionare la limita de varsta = Iunie 2028, la varsta de 62 ani si 10 luni

Pensionare anticipata = iunie 2023, la varsta de 57 ani si 10 luni , stagiul complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 3 luni.

Pensionare anticipata partiala = Iunie 2023, varsta de 57 ani si 10 luni , stagiul de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani si 3 luni.

Pensionare la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare = Septembrie 2024, varsta 59 ani si 2 luni
Bună ziua, Vă rog mult să-mi spuneți cât va fi penalizarea la pensionare anticipată parțială? Născută în August 1965, lucrează din August 1983. A lucrat 11 ani în grupa a doua, totalizând 3,8 ani de grupă.
Vă mulțumesc!
ileana.ionascu@yahoo.com, utilizator
Dsaca va continua sa lucreze pana la implinirea varstei de 62 ani si 10 luni isi va putea deschide dreturile la pensie anticipata fara penalizare.