Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Siguranta circulației, aviz medical dpdv ssm. ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Siguranta circulației, aviz medical dpdv ssm. Angajații care ...

Siguranta circulației, aviz medical dpdv ssm.

Angajații care exercita pe langa profesia de baza și pe cea de conducător auto pentru transport persoane și marfa trebuie sa fie examinați sau nul pentru obținerea fisei medicale pentru siguranta circulației?

Exista obligații suplimentare de examinare pentru acești angajati inafara examinării de apt conducător auto?

Potrivit legislației în vigoare fisa medicala pentru siguranta circulației și transporturilor se eliberează numau anumitor categorii de angajați, cum sunt soferii profesionisti - transport de marfa, transport persoane, transport agabaritic, transport valori, transport marfuri periculoase ADR intern si international, transport persoane in regim de taximetrie, alte transporturi speciale.
Managerii de transport/Coordonatorii de transport/Persoanele desemnate.
Consilierii ADR /Dispeceri de transport/Referenti transport.
Instructorii auto., profesorii de legislatie rutiera.

cyan, moderator
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Exercitand profesia de aconducator auto pentru transposrt persoane si marfa sunt aplicabile prevederile ordinului comun susmentionat privind examinarea medicala si psihologica. In plus se emite fisa de aptitudine de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in urma examinarii medicale conform HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare corespunzator fisei din anexa 1 pentru profesia de baza.
Pentru activitatile de transport trebuie sa existe instructiuni proprii ssm intocmite de angajator.
Soferul trebuie instruit pe linie de ssm pentru profesia de baza si pentru cea de conducator auto de transport marfa si persoane.
Trebuia sa fiu mai explicit în postare, este vorba despre lucrători care sunt necalificați, electricieni, etc.care au categ B și care conduc camionete cu 7 locuri, bănuiesc ca le cunoașteți, sunt pe majoritatea șantierelor.
Ei au medicina muncii cu apt conducător auto și ma gândeam dacă trebuie sa obțină avizul medical pentru siguranta circulației deoarece transporta și persoane și marfa, diverse scule și echipamente.
Responsabilul de coloana susține ca siguranta circulației trebuie sa o facă numai conducătorii auto profesioniști.

Instruirea suplimentara pentru conducător auto trebuie făcută în cadrul instruirii periodice sau in cea suplimentara, trebuie făcută lunar?
cyan, moderator
Daca lucratorul a avut sarcina de a conduce masina institutiei din momentul angajarii instruirea privind conducerea masinii institutiei se va face normal prin instruirea la locul de munca si apoi instruirile periodice.

Daca lucratorul nu a avut sarcina de a conduce masina institutiei din momentul angajarii si a primit aceasta sarcina pe parcurs se va face o instruirea periodica suplimentara celei programate in momentul primirii acestei sarcini.
ART. 98 din NM de aplicare Leg. 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006
Instruirea periodica se face suplimentar celei programate in urmatoarele cazuri:
e) la introducerea unui echipament de munca sau a unor modificari ale echipamentului existent;
Apoi instruirile periodice vor cuprinde informatii privind riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala si prevederile instructiunilor proprii specifice locului de munca respectiv care vor cuprinde si pe cele privind conducerea masinii institutiei.

Controlul medical tr facut conform fisei 140 din HG 355/2007

Fisa 140. Personal care in cadrul activitatii profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal si/sau masina institutiei
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atentie: acuitate vizuala si auditiva, probe neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuitatii vizuale, camp vizual, vedere cromatica
- probe vestibulare, probe de echilibru
- audiograma
- ECG
- glicemie
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual (atentie: acuitate vizuala si auditiva, probe neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuitatii vizuale, camp vizual, vedere cromatica - anual
- probe vestibulare, probe de echilibru - anual - audiograma - anual
- ECG - anual
- glicemie - anual
Contraindicatii:
- tulburari psihice de orice natura
- scaderea acuitatii vizuale sub 0,3 la ambii ochi, fara corectie
- hemeralopie
- surditate bilaterala
- epilepsie
- diabet zaharat decompensat
- etilism cronic
- tulburari neurologice severe
- afectiuni cardiovasculare (aritmie severa, HTA forma maligna, angina de repaus, insuficienta cardiaca, bloc complet de ramura stanga)

inspectorSSM, utilizator
Cu categoria B nu se pot conduce legal, camionete cu 7 locuri.