avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu vrem decât partea noastră.Nu se poate împărți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu vrem decât partea noastră.Nu se poate împărți și astfel ...

Nu vrem decât partea noastră.Nu se poate împărți și astfel să intrăm în posesia unei camere din casa și unei cincimi din curte?
Cel mai recent răspuns: Nica Angela , utilizator 20:12, 15 Iulie 2021
Pai care e partea dvs?
Puteți localiza fizic 1/5 din curte?
Daca bunul este comod partajabil se poate asa cum vreți.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și țucalul? Îl azvârliți pe fereastra de la odaie ori aveți și baie?
Pentru ca un imobil (casă) să fie comod partajabil trebuie să aibă cam tot atâtea WC-uri, bucătării (dependințe necesare) câți copartajanți doresc atribuire în natură.

(Mie îmi plac expresiile astea neaoșe. Țucal = vas pentru nevoile nopții. Odaie = cameră/încăpere. Neoaș = băștinaș, autohton).
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2021
romascanu, moderator
Mulțumesc pentru răspuns! Avem baie nu folosim țucalul!Avem și casa noastră la bloc.Sotul meu dorește să poată merge la curte fiind la pensie sa se bucure câteva ore pe zi. Nu se pune problema sa locuim acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire/succesiune carmenganea carmenganea Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi . Soacra mea are la tara , casa parinteasca +terenul aferent acesteia (491mp cu totul)+teren extravilan . ... (vezi toată discuția)
Parcarea mașinilor în dreptul camerelor de locuit sim92 sim92 Vă rog frumos să-mi spuneți, în acord cu legislația existentă (Legea locuinței, Normele de igienă și sănătate publică etc.), ce se înțelege, cum ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. va rog sa ma ajutati intr-o privinta, legat de ferestrele ... MariaGherasim MariaGherasim Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o privinta, legat de ferestrele de lumina de la baie. Parintii mei au primit locul casei de la bunicii mei. Langa noi, ... (vezi toată discuția)