Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu vrem decât partea noastră.Nu se poate împărți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu vrem decât partea noastră.Nu se poate împărți și astfel ...

Nu vrem decât partea noastră.Nu se poate împărți și astfel să intrăm în posesia unei camere din casa și unei cincimi din curte?
Pai care e partea dvs?
Puteți localiza fizic 1/5 din curte?
Daca bunul este comod partajabil se poate asa cum vreți.
Și țucalul? Îl azvârliți pe fereastra de la odaie ori aveți și baie?
Pentru ca un imobil (casă) să fie comod partajabil trebuie să aibă cam tot atâtea WC-uri, bucătării (dependințe necesare) câți copartajanți doresc atribuire în natură.

(Mie îmi plac expresiile astea neaoșe. Țucal = vas pentru nevoile nopții. Odaie = cameră/încăpere. Neoaș = băștinaș, autohton).
romascanu, moderator
Mulțumesc pentru răspuns! Avem baie nu folosim țucalul!Avem și casa noastră la bloc.Sotul meu dorește să poată merge la curte fiind la pensie sa se bucure câteva ore pe zi. Nu se pune problema sa locuim acolo.