avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pasii de urmat la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pasii de urmat la divort

dupa ce a fost depusa cererea de divort ce urmeaza la termenul care se acorda ptr. judecata?exista din casatorie un copil major de 20 de ani.
Cel mai recent răspuns: mariamaria1 , utilizator 21:55, 7 Ianuarie 2010
I. La termenul care urmeaza instanta va va legitima, va intreaba daca nu doriti sa va impacati; raspunsul unuia din dvs. fiind negativ, instanta va va da cuvantul pe probe:
Ce inseamna asta?; adica cum intelegeti dvs. sa va sustineti actiunea de divort, prin ce probe. De obicei probele constau in inscrisuri (cele depuse la dosar:certificat casatorie si altele, depinde daca doriti si partajul sau numai divortul; mergem numai pe procedura divortului)

Deci probe: martori sau un martor si inscrisuri;
Instanta va lua act de propunerea dvs. si va incuvinta probele pe care le considera utile concludente si pertinente pentru cauza dvs.

II. Dupa incuvintarea acestor probe urmeaza administrarea probelor, respectiv va cita martorul sau martorii care vor fi audiati.

III. Dupa audierea acestora, instanta constatand cauza in stare de judecata va acorda cuvantul pe fond (adica va da cuvantul sa puneti concluzii, sa spueti ce doriti)

Dvs. veti spune instantei : sa va admita actiunea asa cum a fost formulata (sau precizata daca ati facut precizari la ea, adica la actiunea initiala de divort) si sa dispuna desfacerea casatoriei prin divort din culpa comuna sau din vina paratului.

In incheiere, daca doriti , solicitati sau nu cheltuielile de judecata care au constat in: taxa de timbru, onorariu de avocat.
Si cam asta sunt cele 3 etape in desfasurarea intregului proces de divort.
va doresc succes!
Am uitat o chestiune....paratul poate face si el la randul lui o CERERE RECONVENTIONALA....adica tot un fel de cerere ca Dvs. prin care si el solicita divortul dar din vina dvs. sau solicita respingerea actiunii dvs. Deci vor fi doua cereri sau doua actiuni intr-un singur dosar, respectiv dosarul dvs. In acesta situatie dvs. veti avea doua calitati, rspectiv cea de reclamanta-si de parata iar sotul de parat -reclamant, intelegeti? Asta mai putin conteaza.
Oricum...., daca divortul nu va fi de comun-acord cu sotul..., va recomand sa apelati la un avocat. Daca sotul se opune divortului si are un aparator bun instanta poate sa va respinga actiunea...
Asa ca mare atentie!
radusava a scris:

Am uitat o chestiune....paratul poate face si el la randul lui o CERERE RECONVENTIONALA....adica tot un fel de cerere ca Dvs. prin care si el solicita divortul dar din vina dvs. sau solicita respingerea actiunii dvs. Deci vor fi doua cereri sau doua actiuni intr-un singur dosar, respectiv dosarul dvs. In acesta situatie dvs. veti avea doua calitati, rspectiv cea de reclamanta-si de parata iar sotul de parat -reclamant, intelegeti? Asta mai putin conteaza.
Oricum...., daca divortul nu va fi de comun-acord cu sotul..., va recomand sa apelati la un avocat. Daca sotul se opune divortului si are un aparator bun instanta poate sa va respinga actiunea...
Asa ca mare atentie!

si in situatia aceasta aceeasi vor fi pasii de urmat ca mai sus? dar stiam ca si prin intampinare poate sa sustina ca doreste divortul.
Aveti dreptate, am uitat de Intampinare....asa este, si prin intampinare sotul poate sa fie de acord cu desfacerea casatoriei prin acord comun si atunci....asta ar fi ideal pentru dvs......
Si in aceasta situatie se urmeaza aceiasi pasi....
Vad ca aveti deja terminologia procedurilor. Cred ca va veti descurca singura.
Mult succes!
va multumesc mult succes si dvs in activitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prezenta proces divort ro_red_rosu ro_red_rosu Eu si sotul meu divortam prin comun acord, suntem casatoriti de 10 ani, nu avem copii, avem prima infatisare pe 29 septembrie. Sotul este reclamant iar eu ... (vezi toată discuția)
Cum fac sa divortez mai repede??? raluk2009 raluk2009 Problema sta cam asa m-am maritat acum 5 ani eram si eu mai mica si mai proasta a fost o nebunie dupa o luna de zile ne-am despartit el a plecat pe drumul lui ... (vezi toată discuția)
Divort suteanu maria suteanu maria Buna ziua!Imi cer scuze ca insist pe aceasta tema dar sper ca ma veti intelege.Sotul meu a deschis divortul,am avut termen pe 26 26 2009,nu ne-am prezentat ... (vezi toată discuția)