Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Spor condiții deosebite 1992-1995 se ia in calcul la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Spor condiții deosebite 1992-1995 se ia in calcul la pensie. ...

Spor condiții deosebite 1992-1995 se ia in calcul la pensie.
In actuala lege a pensiilor, in vigoare, nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare, sunt luate in calcul doar sporurile permanente. Nu exista denumirea de sporuri pentru conditii deosebite.
Daca va referiti la grupa de munca, aceasta se ia in calculul pensiei.
Celelalte sporuri sunt avute in vedere in noua lege a pnsiilor care a fost amanata de actuala guvernare pentru 01.09.2023. Nu se stie cum se va aplica deoarece se discuta de modificarea legii/ de o noua lege.
Sporul pentru munca în condiții deosebite se ia in considerare la stabilirea pensiei.

Anexa nr. 15 la normele de aplicare a Legii nr.263/2010
SPORURILE, INDEMNIZAȚIILE ȘI MAJORĂRILE DE RETRIBUȚII TARIFARE care, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, au făcut parte din baza de calcul a pensiilor și care se utilizează la determinarea punctajului mediu anual
II. Sporuri, indemnizații și majorări ale retribuției tarifare prevăzute în Legea retribuirii după cantitatea și calitatea muncii nr. 57/1974, republicată*) în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 59-60 din 23 iulie 1980:
1. sporul pentru munca în condiții deosebite, acordat conform art. 68 alin. (1), stabilit anual prin Planul național unic de dezvoltare economico-socială;
......