Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate la redobandirea cetateniei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate la redobandirea cetateniei

Buna ziua,
Sotia mea a redobandit cetatenia romana si trebuie sa isi faca carte de identitate. Pentru cartea de identitate standard e nevoie ca certificatul de nastere strain sa fie transcris la Starea Civila din judetul meu Galati, insa programarea online e peste 10 luni.
Ne-am gandit la o carte de identitate provizorie, aceasta scriind in lege ca o poti face atunci cand iti lipsesc acte precum certificatul de nastere.
Totusi am fost refuzati la evidenta populatiei Galati pe motiv ca nu avem certificat de nastere romanesc.

Intrebarile mele sunt:

1. Atata timp cat poti demonstra identitatea si cetatenia romana, de ce nu poti face o carte de identitate provizorie? Nu cumva cei de la Evidentq Populatiei Galati nu cunosc legea?
2. Exista alt mod de a obtine un act de identitate?
eugen_2, utilizator