Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare masina deja inmatriculata in Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare masina deja inmatriculata in Germania

Buna ziua,
am cumparat o masina din germania, i-am facut inmatricularea, asigurare pe 1 luna acolo si am venit cu ea pe roti in Romania.
Aici m-am programat la RAR, am tradus actele din Germania si incerc sa o inscriu la taxe locale si sa fac ce se recomanda pe site-ul DRPCIV.
Am cateva nelamuriri:
- dupa inregistrarea la taxe si impozite si obtinerea certificatului de TVA, ce fel de inmatriculare trebuie sa fac? mai trec prin numere rosii sau pot face direct inmatricularea definitiva, in conditiile in care sunt tot eu proprietarul? sunt aceleasi acte?
- e ok asigurarea de Germania care inca mai e valabila sau tb RCA de Romania special pt inmatriculare?
- actele de proprietate cerute sunt cele obtinute in Germania (factura) sau altele obtinute de la autoritatile locale din Romania in urma inregistrarii la taxe si impozite?

Multumesc.
Ivico, utilizator