avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stie cineva...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stie cineva...

stie cineva...daca pe cererea de chemare in judecata trebuie obligatoriu adresa exacta de domiciliu a reclamantului sau se poate trece o casuta postala ?
stie cineva...ce se intampla in cazul in care reclamantul nu cunoaste adresa paratei,cum se trece in cererea de chemare in judecata si cum o poate informa ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:29, 10 Ianuarie 2010
stie, stie...
a. adresa de domiciliu;
b. nu o stiti? invederati instantei domic necunoscut si faceti cercetari, dupa un certif de grefa obtinut, la evidenta populatiunii.
succese!
1. se trece si adresa pentru a se putea comunica de catre instanta citatiile
2.daca parata e o firma ( persoana juridica ) se cauta : [ link extern ] /
Certificatul de grefa va este aprobat de instanta daca ati convins ca ati depus toate diligentele si nu ati reusit sa aflati domiciliul.In Bucuresti , cel putin nu se accepta asa usor ca nu cunoasteti domiciliul celui pe care il dati in judecat, mai ales ca, de cele mai multe ori in functie de acesta se stabileste competenta instantei
cred ca instanta poate sa comunice documente si la o casuta postala,e o pers fizica,si nu vreu sa o gasesc acasa pe la mine...la posta n-ar fi nici o problema,e spatiu privat cu acces public..."mai ales ca, de cele mai multe ori in functie de acesta se stabileste competenta instantei "-parca in asemenea cazuri cu domiciliul necunoscut cererea se poate introduce la domiciliu reclamantului...e vb de discriminare in munca dar pe OG 137/2000:)
av.antoanelageaman a scris:

Certificatul de grefa va este aprobat de instanta daca ati convins ca ati depus toate diligentele si nu ati reusit sa aflati domiciliul.In Bucuresti , cel putin nu se accepta asa usor ca nu cunoasteti domiciliul celui pe care il dati in judecat, mai ales ca, de cele mai multe ori in functie de acesta se stabileste competenta instantei

Doamna Avocat, nu confuzati petentul! Cum adica "certificatul de grefa va este aprobat de instanta daca ati convins ca ati depus toate diligentele...?!" Una-i una, alta-i alta.
Domnu' petent, ce-a vrut sa spuna colega probabil este ca cercetarea la evidenta populatiunii va este incuviintata dupa ce demonstrati ca ati facut si ati dres si nu stiti si pace domiciliul. Iara evidenta este institutia care HOPA!, cere la randul sau o dovada a unui interes (certificatul de grefa va da aceasta dovada).

Alte discuții în legătură

Divort-domiciliu necunoscut parit alexa-rozi alexa-rozi Am si eu o intrebare va rog daca ma poate ajuta cineva.Am intentat actiune de divort si am trecut domiciliul sotului la adresa actuala la care locuiesc ... (vezi toată discuția)
Dovada indeplinirii procedurii de citare Elena1986ianuarie Elena1986ianuarie Sunt reclamant intr-un proces pe baza de ordonanta presidintiala. Paratul a fost citat la domiciliu din buletin care este casa parintilor el locuind in ... (vezi toată discuția)
Procedura obtinerii unui certificat de grefa allyynnutza allyynnutza buna ziua, imi puteti spune , va rog, care este procedura obtinerii unui certificat de grefa de la judecatorie? Cereri, taxe etc. si daca poate merge o ... (vezi toată discuția)