Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariatei, functionar public, care anul acesta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariatei, functionar public, care anul acesta implineste 64 ...

Salariatei, functionar public, care anul acesta implineste 64 de ani, careia i s-a prelungit, deja, la cerere, raportul de serviciu de 3 ori, i se mai poate aproba continuarea activitatii pana la implinirea varstei de 65 de ani?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu i se mai poate prelungi activitatea daca s-a atins maximum de 3 ani peste vârsta standard de pensionare.
Asa stiam si eu, dar am inteles faptul ca, urmare a doua decizii ale Curtii Constitutionale, pentru a evita orice discriminare, se poate prelungi pana la implinirea varstei de 65 de ani. Fiind cazuri castigate, intr-un eventual proces i s-ar da castig de cauza
CCR : .... art. 517 alin. (1) lit. d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, excepție ridicată de ..... în Dosarul nr. 3900/30/2018 al Tribunalului Timiș - Secția de contencios administrativ și fiscal, și constată că acestea sunt constituționale în măsura în care sintagma „condiții de vârstă standard“ nu exclude posibilitatea femeii de a solicita continuarea exercitării raportului de serviciu, în condiții identice cu bărbatul, respectiv până la împlinirea vârstei de 65 de ani."
F. public invoca faptul ca isi poate continua activitatea inca un an, deci pana la implinirea varstei de 65 de ani. mai mult decat atat, opineaza ca nici nu este nevoie de acordul conducerii, continuarea activitatii pana la 65 de ani fiind un drept.