avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Am o întrebare legată de celebra ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Am o întrebare legată de celebra eliberare conditionata ...

Bună ziua! Am o întrebare legată de celebra eliberare conditionata de astăzi, a unei persoane cunoscute. Pentru ca nu vreau sa intru în politica nu voi da numele,însă se știe despre cine e vorba. Prevederile codului de procedura penala sunt că eliberarea conditionata se poate cere după executarea a doua treimi din totalul pedepsei, dacă infractorul nu a împlinit 60 de ani. Dacă o pedeapsa are 3 ani și 6 luni, doua treimi înseamnă 2 ani și 4 luni. Cum e posibil sa fii liber după 2 ani și 2 luni, strict juridic vorbind? Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Andreea Dana Fodor , Avocat 21:41, 15 Iulie 2021
Buna ziua,

Când un condamnat prestează munca:
-remunerată, se considera 5 zile executate pentru 4 zile de munca;
-neremunerata- 4 zile executate pentru 3 zile de munca;
-in timpul nopții- 3 zile executate pentru două nopți de muncă;

Daca participa la cursuri de calificare profesională sau recalificare profesionala, odată cu absolvirea se consideră 20 zile executate.

Daca elaborează lucrări științifice pe care le publica se consideră încă 30 zile executate.

Toate aceste zile câștigate se aduna, astfel că se depășește perioada de 2 ani și 4 luni.

Daca vă uitați la art. 100 alin. (3) din Codul Penal, acesta prevede că în calculul de 2/3 intra și durata ce poate fi considerată că executată pe baza muncii prestate, iar în acel caz, liberarea se dispune după executarea efectivă (fara includerea zilelelor câștigate că urmare a muncii prestate) a cel puțin jumătate din pedeapsa închisorii- adică 1 an și 9 luni.

In concluzie, efectiv a executat mai mult de 1 an și 9 luni, iar restul până la 2 ani și 4 luni a fost completat de munca prestată.
Ultima modificare: Joi, 15 Iulie 2021
Andreea Dana Fodor , Avocat
Mi-a scăpat complet din vedere. Da, mulțumesc mult!

Andreea Dana Fodor a scris:

Buna ziua,

Când un condamnat prestează munca:
-remunerată, se considera 5 zile executate pentru 4 zile de munca;
-neremunerata- 4 zile executate pentru 3 zile de munca;
-in timpul nopții- 3 zile executate pentru două nopți de muncă;

Daca participa la cursuri de calificare profesională sau recalificare profesionala, odată cu absolvirea se consideră 20 zile executate.

Daca elaborează lucrări științifice pe care le publica se consideră încă 30 zile executate.

Toate aceste zile câștigate se aduna, astfel că se depășește perioada de 2 ani și 4 luni.

Daca vă uitați la art. 100 alin. (3) din Codul Penal, acesta prevede că în calculul de 2/3 intra și durata ce poate fi considerată că executată pe baza muncii prestate, iar în acel caz, liberarea se dispune după executarea efectivă (fara includerea zilelelor câștigate că urmare a muncii prestate) a cel puțin jumătate din pedeapsa închisorii- adică 1 an și 9 luni.

In concluzie, efectiv a executat mai mult de 1 an și 9 luni, iar restul până la 2 ani și 4 luni a fost completat de munca prestată.

Cu plăcere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare conditionata adina2oo6 adina2oo6 daca a primit 4 ani jumatate cu executare pentru inselaciune cat trebuie sa execute din pedeapsa pentru a beneficia de eliberare conditionata daca indeplineste ... (vezi toată discuția)
Liberare conditionata pentru infractiunea de talharie opreasserian opreasserian As dori sa stiu daca se poate o persoana care a fost condamnata la 10 ani de detentie pentru talharie si are facuti 3 ani si 6 luni ar putea cere eliberare ... (vezi toată discuția)
Cat inseamna 3 ani de inchisoare Ali1992 Ali1992 Un prieten a primit o pedeapsa de 3 ani de inchisoare cu executare in conditii de penitenciar in urma unui accident de masina soldat cu 2 morti. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)