Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CAMERA SUPRAVEGHERE LOC PARCARE BLOC !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CAMERA SUPRAVEGHERE LOC PARCARE BLOC !

Buna ziua, locuiesc la bloc, apartamentul are vedere in spatele acestuia unde am si locul de parcare, locul meu de parcare este primul langa o intersectie de drumuri pe unde trec multe masini si oameni si s-a intamplat de multe ori sa imi gasesc masina scuipata, urinata, zgariata, tamponata si pana acuma nu se cunosc autorii, intrebarea mea este urmatoarea : Pot monta o camera de supraveghere asupra locului meu de parcare in interior sau exteriorul apartamentului, pentru a supraveghea masina ? Cum se aplica GDPR-ul in acest sens si cum as putea sa procedez ?! Multumesc !
Puteți să vă montați. Intrati in "coliziune" cu GDPR, dacă imagini dintre cele pe care le înregistrați ajung în spațiul public, care poate însemna și terțe persoane. Nu difuzați nimic, nu faceți dvs. dreptate pe baza acelor imagini, chemați poliția.
Buna ziua, exact la asta ma refeream in legatura cu captarea de imagini si video pentru a putea arata politie cine se face vinovat in eventualitatea de pagube asupra masinii mele ce imi pot fi aduse ! inregistrarile de pe camera sa le dau doar politiei !
Sa nu mai zica politia ca "autor necunoscut", si persoana vinovata sa fie trasa la raspundere si sa imi recuperez prejudiciul cauzat de la acea persoana, nu sa mai dau bani din buzunar !
Daca se poate monta camera fara sa imi bata lumea la usa ca de ce ii filmez si sa ma mai trezesc cu vreo amenda este ok !
Multumesc !
latka a scris:

Puteți să vă montați. Intrati in "coliziune" cu GDPR, dacă imagini dintre cele pe care le înregistrați ajung în spațiul public, care poate însemna și terțe persoane. Nu difuzați nimic, nu faceți dvs. dreptate pe baza acelor imagini, chemați poliția.

Pentru montarea camerelor de supraveghere la bloc, trebuie respectate anumite conditii, si anume: toti locatarii, cat si administratorul cladirii, trebuie sa isi dea acordul in scris si e necesar sa indeplineasca un temei juridic in interes legitim (pentru asigurarea pazei si protectiei persoanelor, bunurilor si valorilor). Astfel, pentru a lua aceasta decizie, trebuie intrunita adunarea generala a locatarilor, si decizia se ia doar in urma informarii si acordului tuturor celor implicati. De asemenea, si aceasta trebuie anuntata intr-un loc vizibil.

[ link extern ] /
Sunt deja camere montate in lift si la intrare in bloc , nu sunt montate afara sa bata si pe spatiile de parcare, eu vreau sa imi montez personal fara niciun acord de la nimeni, pentru a imi proteja bunul , camera in apartamentul meu sa bata doar asupra masinii mele si in proximitatea acesteia cat sa se distinga fetele si nr. masinilor care trec pentru a fi indentificabile in caz ca imi gasesc masina vandalizata sau lovita sa am ce sa prezint politiei ! Bineinteles ca vreau sa respect legislatia privind informatiile si datele cu caracter personal dar in acelasi timp vreau sa ma protejez si pe mine ! Va multumesc, si astept lamuriri , vad ca unii spun ca nu se poate unii spun ca se poate ! Va intreb dvs, in situatia mea cum ati proceda !?

ynocentta a scris:

Pentru montarea camerelor de supraveghere la bloc, trebuie respectate anumite conditii, si anume: toti locatarii, cat si administratorul cladirii, trebuie sa isi dea acordul in scris si e necesar sa indeplineasca un temei juridic in interes legitim (pentru asigurarea pazei si protectiei persoanelor, bunurilor si valorilor). Astfel, pentru a lua aceasta decizie, trebuie intrunita adunarea generala a locatarilor, si decizia se ia doar in urma informarii si acordului tuturor celor implicati. De asemenea, si aceasta trebuie anuntata intr-un loc vizibil.

[ link extern ] /

Dacă doriți să vă informați direct de la sursa, citiți ce scrie pe site-ul autorității din România, ANSPDCP. Căutați la întrebări frecvente, utilizare în interes personal. Dacă respectati ce v-am descris în mesajul anterior, nu veți avea probleme. Cel mai mult contează ca datele să nu ajungă în spațiu public.