Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara. Dacă mi-am schimbat locul de munca acum ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara. Dacă mi-am schimbat locul de munca acum 21 de zile ...

Bună seara. Dacă mi-am schimbat locul de munca acum 21 de zile cu o pauza de 5 zile între cele 2 joburi și am întrat în medical pentru sindrom de tunel carpian am dreptul la plata concediului de la actualul angajator. Precizez ca în afara de acele 5 zile nu am alte întreruperi.
Da, aveti dreptul la plata concediului de la actualul angajator.

Va trebui adusa adeverinta de la fostul angajator din care sa reiasa veniturile si numarul de zile de concediu de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A.
Contribuția de la Casa de pensii pe ultimele 12 luni e buna? De la fostul angajator nu au venit actele de la București cu încetarea contractului și cică nu îmi poate elibera adeverinta

Cornel Vasile a scris:

Da, aveti dreptul la plata concediului de la actualul angajator.

Va trebui adusa adeverinta de la fostul angajator din care sa reiasa veniturile si numarul de zile de concediu de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A.

Nu are legatura contributia de la Casa de pensii.

Pentru refuz eliberare adeverinta,puteti sesiza ITM-ul .