avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara. Dacă mi-am schimbat locul de munca acum ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara. Dacă mi-am schimbat locul de munca acum 21 de zile ...

Bună seara. Dacă mi-am schimbat locul de munca acum 21 de zile cu o pauza de 5 zile între cele 2 joburi și am întrat în medical pentru sindrom de tunel carpian am dreptul la plata concediului de la actualul angajator. Precizez ca în afara de acele 5 zile nu am alte întreruperi.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:55, 22 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, aveti dreptul la plata concediului de la actualul angajator.

Va trebui adusa adeverinta de la fostul angajator din care sa reiasa veniturile si numarul de zile de concediu de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A.
Contribuția de la Casa de pensii pe ultimele 12 luni e buna? De la fostul angajator nu au venit actele de la București cu încetarea contractului și cică nu îmi poate elibera adeverinta


Cornel Vasile a scris:

Da, aveti dreptul la plata concediului de la actualul angajator.

Va trebui adusa adeverinta de la fostul angajator din care sa reiasa veniturile si numarul de zile de concediu de incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni, cu exceptia urgentelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are legatura contributia de la Casa de pensii.

Pentru refuz eliberare adeverinta,puteti sesiza ITM-ul .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta medicala rusualexandra rusualexandra Eu pana acum am eliberat adeverinte pt medic cu zilele de cm in ultimele 12 luni, inclusiv cu zilele cm urgenta medico chirurgicala si boli infectocontagioase. ... (vezi toată discuția)
Refuz plata concediu medical Andreea1711 Andreea1711 Buna ziua, Am urmatoarea situație, fostul angajator nu imi elibereaza adeverinta cu cotizatiile, ma tot amana, la actualul loc de munca lucrez de 3 luni de ... (vezi toată discuția)
Concediu medical AlinaMaxim AlinaMaxim Am si eu o intrebare referitorla ordonanta 36/14/04/2010la art.3.1\" Pentru a beneficia de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate,persoanele ... (vezi toată discuția)