Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizație copil persoană strămutată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizație copil persoană strămutată

Bună. Vă solicit lămuriri în următoarea chestiune. O persoană (în vârstă de 62 de ani) are mama (în vârstă de 92 de ani) beneficiară a legii 189 din 2000 - a fost strămutată din Cadrilater în Basarabia. Persoana respectivă s-a născut după ce mama s-a stabilit în România. Întrebarea este dacă acea persoană poate beneficia de prevederile legii 154 din 2021 - ca și copil al unei persoane strămutate? Dacă da ce ar trebui să facă. Mulțumesc.
Beneficiază de prevederile OUG 105/1999, persoana, cetățean român, care în perioada regimurilor instaurate cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 a avut de suferit persecuții din motive etnice, după cum urmează:
c) a fost refugiată, expulzată sau strămutată în altă localitate;
....

Copilul minor la data la care unul sau ambii părinți s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) din OUG 105/1999 , precum și copilul născut în perioada în care unul sau ambii părinți s-au aflat în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) din OUG 105/1999 au dreptul la o indemnizație lunară în același cuantum cu indemnizația de care ar fi beneficiat părintele lor decedat, stabilită conform prevederilor art. 2 la data depunerii cererii de către copil.

Copilul născut după încetarea situațiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) și g) din OUG 105/1999 are dreptul la o indemnizație lunară în cuantum de 50% din indemnizația de care ar fi beneficiat părintele său decedat, stabilită conform prevederilor art. 2 la data depunerii cererii de către copil.
Cornel Vasile, Consilier juridic
sunt interesata si eu daca beneficiarii L154/2021, urmas-copil, nascut după încetarea situaţiilor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. a)-e) şi g) sunt scutiti de la plata impozitelor pe cladiri, terenuri, autoturisme si mai au si celelalte drepturi ( loc de veci, calatorii CFR, etc )