Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Bună ziua. Ziua liberă acordată pentru vaccinarea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Bună ziua. Ziua liberă acordată pentru vaccinarea anticovid ...

Bună ziua.
Ziua liberă acordată pentru vaccinarea anticovid de cine este suportată (în cazul societăților private), de stat sau de societate?
Vă mulțumesc.
Angajatorul plateste ziua libera acordata. Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_585...
Mulțumesc, am fost citit articolul dar aveam slaba speranță că angajatorii privați vor putea să-și recupereze banii cheltuiți printr-o formă sau alta.
Deocamdată nu există nicio prevedere în acest sens, însă nu e exclus, în opinia mea, să apară. Cred că depinde și cum va reacționa mediul de afaceri la asta... nu e corect ca privații să suporte asemenea costuri, oricât de legitim ar fi scopul legii.
Pentru ziua platita, angajatorii vor fi cel mai probabil, scutiti de taxe si impozite aferente sumei.
Impozitul, CAS-ul și CASS-ul sunt plătite din brutul salariatului.
Angajatorii plătesc doar contribuția asiguratorie pentru munca (CAM), care e 2.25% din brut, deci decât așa scutire mai bine fără :)