avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cererea pentru divort in instanta este tipizată? Este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cererea pentru divort in instanta este tipizată? Este obligatoriu ...

Cererea pentru divort in instanta este tipizat?
Este obligatoriu sa te reprezinte un avocat?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:34, 28 Iulie 2021
Nu este tipizat pentru cererea de divorț. Nu este obligatoriu asistarea de către un avocat, dar este recomandată.
La.notar cererea este tipizata.

Judecatorul judeca pe baza unei cereri de chemare in judecata motivata în fapt și în drept cu propunerea de probe.

Daca nu aveti bani pentru reprezentare puteți plăti la avocat doar consultanta juridica și redactarea acțiunii.
Asa veți avea șanse de reusita peste 60% în caz de divorț.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate deschide un partaj fara avocat?? euvioleta euvioleta as dori sa stiu daca prin lege ai dreptul sa deschizi un partaj fara sa ai avocat?? (vezi toată discuția)
Model intampinare divort gabriela serbanescu gabriela serbanescu buna ziua, va rog , daca se poate, un model de intampinare divort la judecatorie, fara acordul partilor. multumesc. (vezi toată discuția)
Bună ziua , a-și dori și eu un model de cerere de divorț, ... Cristinaionela13 Cristinaionela13 Bună ziua , A-și dori și eu un model de cerere de divorț, fără partaj , fără copii . De un an de zile nu mai știu nimic de fostul sot . Va mulțumesc (vezi toată discuția)