Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Drogherie in mediu rural
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Drogherie in mediu rural

Buna ziua! De curand am terminat postliceala de asistenti de farmacie si as vrea sa deschid o drogherie la tara, cu fonduri neramburasabile. Ce conditii trebuie sa indeplinesc si ce ar trebui practic sa fac? Am 35 de ani impliniti. Multumesc!
george-neagu, moderator
La prima întrebare,nu mi ați răspuns!
Dumia, utilizator
Societățile care au în obiectul de activitate comercializarea cu amănuntul a medicamentelor pot înființa drogherii.

Drogheria este condusă de un farmacist-șef sau de un asistent medical de farmacie șef. Poate fi farmacist-șef sau asistent medical de farmacie șef, farmacistul cu drept de liberă practică, membru al Colegiului Farmaciștilor din România, respectiv asistentul medical de farmacie cu drept de liberă practică, membru al Ordinului Asistenților Medicali și Moașelor din România.

Drogheria funcționează numai în prezența a cel puțin unui asistent medical de farmacie sau a unui farmacist.

In speta, puteti infiinta dar nu o puteti conduce.