Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general O intrebare Cod Civil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

O intrebare Cod Civil

Bun gasit!
Va rog sa-mi explicati cum se incheie un contract de comodat pentru locuinta, unde, cum si in ce termen trebuieste inregistrat si care sunt obligatiile de ordin financiar-fiscal ale comodantului si ale comodatarului. Va rog sa-mi scrieti la e-mail: napocello@yahoo.com, anexand, daca e cu putinta, argumentari de natura legislativa. Va multumesc anticipat!
Imprumutul de folosinta ( comodatul) este un contract prin care o persoana, numita comodant, remite spre folosinta temporara unei alte persoane, numita comodatar, un lucru determinat cu obligatia pt acesta din urma de a-l restitui in natura, in individualitatea sa ( art. 1560 Cod Civil).
Se poate incheia sub semnatura privata ( in particular de catre parti) sau prin inscris autentic ( la notar).
Obligatiile comodatarului art. 1560-1568 Cod Civil - conservarea lucrului, folosirea lui conform destinatiei, suportarea cheltuielilor de folosinta ( de intretinere), restituirea lucrului.
Obligatiile comodantului art. 1574-5 Cod Civil - restituirea cheltuielilor de conservare cu caracter extraordinar, necesar si f. urgent, plata din culpa a despagubirilor dat. viciilor lucrului.
Incetarea comodatului - prin restituirea lucrului, prin reziliere ( in caz de nerespectare a obligatiilor de catre comodatar), moartea comodatarului.
Este un contract esentialmente gratuit.
Din punct de vedere al inregistrarii, asteptam si parerile colegilor contabili.