Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, va rog suntem institutie publica, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, va rog suntem institutie publica, personalitate juridica, ...

Buna ziua, va rog suntem institutie publica, personalitate juridica, personal contractual in subordinea DGASPC, intrebarea este daca pe durata stării de alertă, pe posturile vacante sau temporar vacante se post face angajari, pot fi ocupate prin numire, fără concurs? eu zic ca nu, e corect?
- art. 11 din Legea 55/2020 precizeaza ca angajari fara concurs se pot face doar in cadrul Ministerului Sănătății și unităților aflate în subordinea și în coordonarea Ministerului Sănătății?
Nu este legal. Insa puteti organiza concursuri ptr aceste posturi conform OUG. 183/2020 care prevede ARTICOL UNIC
Prin derogare de la dispozițiile art. 27 alin. (3) din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificările și completările ulterioare, pe o perioadă de 6 luni de la data intrării în vigoare a legii de aprobare a prezentei ordonanțe de urgență, se pot desfășura concursurile pentru ocuparea posturilor și funcțiilor vacante și temporar vacante din cadrul instituțiilor și autorităților publice, cu încadrare în sumele aprobate în buget pentru anul 2021, art unic modificat prin LEGEA nr. 33 din 16 martie 2021
Departamentul juridic nu va informeaza despre aceste prevederi?
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Incepând cu data de 20 martie 2021, pe o perioadă de 6 luni, se pot desfășura concursurile pentru ocuparea posturilor și funcțiilor vacante și temporar vacante din cadrul instituțiilor și autorităților publice, cu încadrare în sumele aprobate în buget pentru anul 2021 .....i n speta, pana 20 sept se pot desfășura concursuri.