Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SULTA Apartament .... Buna ziua , acum 7 ani am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SULTA Apartament .... Buna ziua , acum 7 ani am cumparat un apartament , in cartea ...

Buna ziua , acum 7 ani am cumparat un apartament , in cartea funciara am o sulta de 1300 euro catre un mostenitor care nu a fost gasit la acel moment . in 2015 s-a prescris , au trecut 3 ani de la hotararea judecatoreasca definitiva .
In acest moment daca vreau sa vand apartamentul , cum ar trebui sa procedez ca sa il scot din cartea funciara ? poate cumparatorul nu accepta sa il cumpere asa ... am inteles ca se consemneaza suma la CEC , e nevoie de un executor sau o poate face si un notar ? astept raspunsuri , va multumesc .

ori platiti, ori cereti instantei sa constate ca dreptul la actiune e prescris si cereti radierea sarcinii din cartea funciara.
Daca instanta constata doar ca dreptul la actiune e prescris, nu se va radia sulta din cartea funciara. Instanta trebuie, de asemenea, sa dispuna radierea sarcinii.
va multumesc . banuiesc ca prin instanta dureaza foarte mult , fiind august . Cum se procedeaza mai exact in cazul CEC ? e nevoie de un executor ?

gi-jane2 a scris:

ori platiti, ori cereti instantei sa constate ca dreptul la actiune e prescris si cereti radierea sarcinii din cartea funciara.

Mergeti la un executor judecatoresc si solicitati achitarea sultei prin dansul. Procedura se numeste oferta reala urmata de consemnatiune. Practic dvs achitati acea suma de bani executorului, executorul o consemneaza la CEC pe numele persoanei respective dupa care o citeaza la domiciliu cum ca exista o suma de bani la dispozitia sa la CEC. Daca o ridica sau nu, nu va mai priveste. Ulterior, executorul judecatoresc va emite un proces verbal de indeplinire a procedurii cu care puteti radia sulta din cartea funciara.

bun , deci asta e procedura . cam cat dureaza pana se radiaza ? aproximativ . va multumesc .
MihailZC a scris:

Mergeti la un executor judecatoresc si solicitati achitarea sultei prin dansul. Procedura se numeste oferta reala urmata de consemnatiune. Practic dvs achitati acea suma de bani executorului, executorul o consemneaza la CEC pe numele persoanei respective dupa care o citeaza la domiciliu cum ca exista o suma de bani la dispozitia sa la CEC. Daca o ridica sau nu, nu va mai priveste. Ulterior, executorul judecatoresc va emite un proces verbal de indeplinire a procedurii cu care puteti radia sulta din cartea funciara.