avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SULTA Apartament .... Buna ziua , acum 7 ani am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SULTA Apartament .... Buna ziua , acum 7 ani am cumparat un apartament , in cartea ...

Buna ziua , acum 7 ani am cumparat un apartament , in cartea funciara am o sulta de 1300 euro catre un mostenitor care nu a fost gasit la acel moment . in 2015 s-a prescris , au trecut 3 ani de la hotararea judecatoreasca definitiva .
In acest moment daca vreau sa vand apartamentul , cum ar trebui sa procedez ca sa il scot din cartea funciara ? poate cumparatorul nu accepta sa il cumpere asa ... am inteles ca se consemneaza suma la CEC , e nevoie de un executor sau o poate face si un notar ? astept raspunsuri , va multumesc .

Cel mai recent răspuns: lori_ultras , utilizator 19:38, 10 August 2021
ori platiti, ori cereti instantei sa constate ca dreptul la actiune e prescris si cereti radierea sarcinii din cartea funciara.
Daca instanta constata doar ca dreptul la actiune e prescris, nu se va radia sulta din cartea funciara. Instanta trebuie, de asemenea, sa dispuna radierea sarcinii.
va multumesc . banuiesc ca prin instanta dureaza foarte mult , fiind august . Cum se procedeaza mai exact in cazul CEC ? e nevoie de un executor ?





gi-jane2 a scris:

ori platiti, ori cereti instantei sa constate ca dreptul la actiune e prescris si cereti radierea sarcinii din cartea funciara.

Mergeti la un executor judecatoresc si solicitati achitarea sultei prin dansul. Procedura se numeste oferta reala urmata de consemnatiune. Practic dvs achitati acea suma de bani executorului, executorul o consemneaza la CEC pe numele persoanei respective dupa care o citeaza la domiciliu cum ca exista o suma de bani la dispozitia sa la CEC. Daca o ridica sau nu, nu va mai priveste. Ulterior, executorul judecatoresc va emite un proces verbal de indeplinire a procedurii cu care puteti radia sulta din cartea funciara.

bun , deci asta e procedura . cam cat dureaza pana se radiaza ? aproximativ . va multumesc .
MihailZC a scris:

Mergeti la un executor judecatoresc si solicitati achitarea sultei prin dansul. Procedura se numeste oferta reala urmata de consemnatiune. Practic dvs achitati acea suma de bani executorului, executorul o consemneaza la CEC pe numele persoanei respective dupa care o citeaza la domiciliu cum ca exista o suma de bani la dispozitia sa la CEC. Daca o ridica sau nu, nu va mai priveste. Ulterior, executorul judecatoresc va emite un proces verbal de indeplinire a procedurii cu care puteti radia sulta din cartea funciara.

Alte discuții în legătură

Radiere sulta din cartea funciară tinu78 tinu78 In februarie 2010 in urma unui hotărâri judecătorești sa stabilit plata sultei pentru 5 persoane dintre care si bunica mea care in 2012 a decedat, 2 ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu sulta ion panaite ion panaite Buna ziua tuturor ! As dori si eu un ajutor va rog. Am divortat in anul 2000 iar divortul s-a facut in lipsa pentru ca fosta sotie a plecat pur si ... (vezi toată discuția)
Titlu de sulta - cum platesc, ce se intampla daca nu platesc, pot vinde fara plata? morarudiana morarudiana Am castigat, in urma unei iesirii din indiviziune cateva imobile, insa am de platit titlu de sulta celorlalte 2 parti implicate. Cu una din parti nu avem nici ... (vezi toată discuția)