Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am mostenit cu mai multi ani in urma un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am mostenit cu mai multi ani in urma un imobil, greu ...

Bună ziua!
Am mostenit cu mai multi ani in urma un imobil, greu de partajat in realitate, impreuna cu sora mea intr-o alta localitate. Am facut succesiune la timp, dar n-am facut partajul. Intre timp ea s-a mutat acolo si de ani buni foloseste intreaga proprietate, eu doar platind impozite si taxe pentru partea mea.
Nemultumita de cheltuieli, am purtat o discutie cu ea intreband-o daca nu vrea si partea mea in schimbul unei sulte. Raspunsul a fost negativ, ba mai mult a amenintat ca nu va lasa pe nimeni să calce in curte, chiar daca gasesc cumparatori.
In situatia data, voi face partajul, cu cheltuielile si stresul care decurg din asta, dar cum imi voi putea valorifica dreptul meu de proprietate, pentru ca este foarte clar ca imi va alunga posibilii cumparatori? Ca o paranteza, la aceasta ora eu sunt lipsita de posibilitatea de a intra in acea curte.
Voi putea cere in instanta vanzarea intregii proprietati, pe considerentul neintelegerilor dintre noi, cu despagubirea fiecareia? Reamintesc ca amandoua mai avem cate o proprietate.
Pai deocamdată, nu dați sfoara în țară ca imobilul este de vânzare, pana când nu clarificati situația cu sora.
Instanta nu poate și nici nu are de ce sa va oblige sa vindeți, ci va dispune partajul, sub forma atribuirii întregului imobil uneia dintre dvs, cu obligația de a plăti celeilalte o sulta.
Pana când nu este achitata sulta, celalalt nu poate vinde.
Nu m-am exprimat clar? Eu vreau sa cer vanzarea imobilului prin instanta pentru ca nu am de gand sa ma mut acolo. Am unde sa locuiesc, iar acel imobul imi aduce numai cheltuieli.

raluk0207 a scris:

Pai deocamdată, nu dați sfoara în țară ca imobilul este de vânzare, pana când nu clarificati situația cu sora.
Instanta nu poate și nici nu are de ce sa va oblige sa vindeți, ci va dispune partajul, sub forma atribuirii întregului imobil uneia dintre dvs, cu obligația de a plăti celeilalte o sulta.
Pana când nu este achitata sulta, celalalt nu poate vinde.

Intr-o astfel de situație, nicio instanta nu poate obliga pe nimeni sa vândă.
Dacă va așteptați ca sora dvs sa fie obligata sa își vândă partea, deși nu consimte acest lucru, așteptati degeaba.
Nu aveți decât sa faceți partajul, sa ia una dintre dvs bunul, iar ulterior proprietara va hotărî ce face mai departe
Instanta nu va dispune vanzarea imobilului daca una din parti doreste sa ii fie atribuit imobilul, nici pe dvs nu va intereseaza sa se vanda, va intereseaza sa va primiti partea dvs in bani, asca ca cereti sa i se atribuie casa si sa va dea sulta, iar daca nu isi doreste casa sau nu poate plati, sa se vanda si sa se imparta banii.
Multumesc mult!

gi-jane2 a scris:

Instanta nu va dispune vanzarea imobilului daca una din parti doreste sa ii fie atribuit imobilul, nici pe dvs nu va intereseaza sa se vanda, va intereseaza sa va primiti partea dvs in bani, asca ca cereti sa i se atribuie casa si sa va dea sulta, iar daca nu isi doreste casa sau nu poate plati, sa se vanda si sa se imparta banii.