Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare 2015 - spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare 2015 - spor vechime

M-am angajat in februarie 2015 in sistemul bugetar (personal contractual) cu un salariu de 975 de lei brut/lună. Începând cu 1 iulie 2015 salariu s-a modificat devenind 1.050 de lei pe lună. Desi aveam vechime in muncă de 10 ani (sistem privat) nu am primit spor de vechime la salariul de 975 lei respectiv 1050 lei/brut.
Intrebare: sporul de vechime in 2015 se regaseste in salariul minim brut de 975 / 1050 lei ?
Mentionez ca in institutia la care m-am angajat in 2015 exista deja o persoana cu aceeasi functie avand salariu de 975 lei.
Din 2011 , tranșele de vechime în muncă, în funcție de care se acordă cele 5 gradații de vechime, respectiv clasele de salarizare, sunt următoarele:
– gradația 1 - de la 3 la 5 ani - 3 clase succesive de salarizare suplimentare față de nivelul minim al fiecărei funcții;
– gradația 2 - de la 5 la 10 ani - două clase succesive de salarizare suplimentare față de cele deținute pentru gradația 1;
– gradația 3 - de la 10 la 15 ani - două clase succesive de salarizare suplimentare față de cele deținute pentru gradația 2;

– gradația 4 - de la 15 la 20 de ani - o clasă succesivă de salarizare suplimentară față de cele deținute pentru gradația 3;
– gradația 5 - peste 20 de ani - o clasă succesivă de salarizare suplimentară față de cele deținute pentru gradația 4.

Pentru acordarea gradației corespunzătoare tranșei de vechime în muncă, angajatorul va lua în considerare integral și perioadele lucrate anterior în alte domenii de activitate decât cele bugetare.
Multumesc.
În aceste conditii, avand in vedere ca angajatorul trebuia sa ia in considerare si perioadele lucrate anterior, ar fi trebuit sa fiu incadrata cu 975 lei + 15% vechime pentru gradatia 3?
Intr-adevar, gradatia trebuia s-o acorde de la angajare.