Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, Pentru un angajat care se intoarce dintr-o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, Pentru un angajat care se intoarce dintr-o zona rosie, ...

Buna ziua,

Pentru un angajat care se intoarce dintr-o zona rosie, conform noilor modificari 5 zile va avea concediu medical platit de FNUASS . Dar cum va figura cu diferenta de 9 zile . Are decizie de carantina de 14 zile de la vama.

Multumesc,
Partea cealaltă o plătește angajatorul.
Nu au apărut normele de aplicare la OUG 74/2021... sunteți sigur?
În OUG nu e precizat că restul de zile le plătește angajatorul. Asta ar putea însemna că nu se plătesc deloc, variantă care mie mi se pare corectă față de angajator dacă persoana a fost în concediu, nu în deplasare în interesul firmei.

Dar cum va figura cu diferenta de 9 zile

Concediu neplătit, învoire cu plată... eu nu știu alte variante. Așteptați răspunsuri de la specialiști.
Sau întrebați autoritățile (ITM, de exemplu) dacă până trec cele cinci zile plătite de FNUASS nu apare un act normativ care să clarifice situația.
Emilika40, utilizator
Concediul de odihna e un drept, dar nu-l poti echivala in bani si sa nu-l efectuezi, intra la vechimea in munca, nu e ca si cum ti-ai fi luat un concediu fara plata. In plus, daca apare acea decizie de carantinare cit esti in concediu de odihna, acesta se intrerupe automat si se reia dupa. Asta a fost logica mea. In acea perioada apare decizia de carantinare. Stiu ca nu au aparut normele de aplicare.
latka, moderator
La noi a fost un caz, restul de zile a figurat ca absent motivat, neplatit de companie.
In general concediile medicale se plateau, indiferent ca erau decontate 75% sau 100%, primele 5 zile de catre angajator si celelalte din FNUASS. E adevarat ca acum lipsesc normele de aplicare, dar nu cred ca s-a schimbat principiul ca acest concediu medical sa fie decontat.