Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii completarea adeverintei pentru concediul de cerestere ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

completarea adeverintei pentru concediul de cerestere copil pana la 2 ani

buna seara! va rog sa-mi spuneti , referitor la adeverinta mentionata, la paragraful I, al cincilea subpunct ce trebuie completat:
->a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, după cum urmează:
o de la (zi/lună/an) ......................………… până la (zi/lună/an) ……….............................……

intreb pentru ca la paragraful II se trec veniturile nete pe ultimele 12 luni...
le trec de doua ori? si la paragraful I si la II, sau cum?
multumesc,
I.Este inregistrata perioada.
....a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, dupa cum urmeaza:
de la (zi/luna/an) .................................... pana la /luna/an) ....................................4).

II. Sunt inregistrate veniturile din luna respectiva.
Referitor la veniturile realizate în ultimele 12 luni anterioare datei naşterii copilului, reprezentând suma încasată de persoana îndreptăţită, conform prevederilor art. 2 alin. (1) lit. a)-c) şi alin. (2) din instrucţiuni
Art. 2. - (1) În sensul prevederilor art. 5 din Normele metodologice, veniturile care se iau în considerare pentru stabilirea cuantumului indemnizaţiei pentru creşterea copilului reprezintă, după caz:
a) suma încasată din veniturile din salarii, care se stabileşte astfel:
- la locul unde se află funcţia de bază: suma încasată de persoana îndreptăţită, rezultată după aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul a impozitului, determinată ca diferenţă între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contribuţiilor obligatorii aferente unei luni şi a deducerii personale acordate pentru luna respectivă, şi contribuţiile la fondurile de pensii facultative, precum şi cotizaţia sindicală plătită în luna respectivă;
- pentru veniturile obţinute în celelalte cazuri: suma încasată de persoana îndreptăţită, rezultată după aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul, determinată ca diferenţă între venitul brut şi contribuţiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora;
b) suma încasată de persoana îndreptăţită, calculată potrivit legii de către plătitorul acesteia, pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 4 alin. (7) din Normele metodologice;
c) suma încasată de persoana îndreptăţită care realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit, dar care, potrivit legii, sunt scutite de plata acestuia sau sunt considerate neimpozabile;
(2) Pentru persoanele care realizează venituri profesionale din salarii, venitul brut reprezintă salariul de bază, indemnizaţii, sporuri, prime, orice alte sume sau avantaje de natură salarială ori asimilate salariilor acordate de angajator potrivit legii.