Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Prelungirea pensiei de urmaș pentru soția ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Prelungirea pensiei de urmaș pentru soția supraviețuitoare.

Bună ziua. Am primit de curând decizia de încheiere a pensiei de urmaș de șase luni pentru soția supraviețuitoare. Mentionez că nu am nici un fel de venit, data nașterii 2-10-1960, o vechime in muncă de 29 ani in acord global, și o căsnicie de 41 ani până la decesul soțului. În conformitate cu noile modificări ale legii pensiilor din 2021 se mai poate prelungi pensia de urmaș pentru încă un an, până la împlinirea limitei de vârstă pentru pensionare? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.Toate cele bune vă doresc.
getvoi, utilizator