Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara. În ce constă pensia de urmaș pentru o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara. În ce constă pensia de urmaș pentru o soție ...

Bună seara. În ce constă pensia de urmaș pentru o soție supraviețuitoare fără nici un fel de venit la vârsta de 60 de ani și 4 luni, cu o vechime în muncă de 28 de ani și 10 luni.? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Detalii : Pensia de urmaş
[ link extern ]
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspuns. Îndrăznesc încă o întrebare, vă rog mult. Pentru perioada de după pensia de urmaș de șase luni , mai sunt aproximativ doi ani până la împlinirea limitei de vârstă necesară pentru pensionarea soției supaviețuitoare,.. există vreun ajutor legal cât de mic care poate fi solicitat? Menționez că soția supraviețuitoare poartă proteză pentru hipoacuzie bilaterală, dar nu are certificat de handicap mediu. Vă mulțumesc pentru promptitudine și răspunsul documentat. Multă sănătate vă doresc.