Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Dupa 25 de ani de casatorie vreau sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Dupa 25 de ani de casatorie vreau sa divortez. Motive: ...

Buna ziua. Dupa 25 de ani de casatorie vreau sa divortez. Motive: violente fizice,verbale,abuzuri emotionale repetete asupra mea si a celor doi copii,de 20 ani si 16 ani,ambii elevi ,fara venituri,in ingrijirea noastra.;sunt acuzata pe nedrept de infidelitate,sotul consuma alcool si in repetate randuri chiar si in prezenta copiilor ma ameninta cu moartea. Mi a pus cutitul la gat spunand ca ma omoara,a avut intentia sa dea foc locuintei noastre aducand butelia de gaz in camera si dand drumul la gaz...cu chibritul in mana...ma intimideaza mereu si .a ameninta ca ma omoara..ca da foc la casa...vreau sa merg sa i fac reclamatie dar ma ameninta. Sunt convinsa ca ma aflu in pericol.Intrebare: daca eu divortez..voi mai putea locui in casa noastra cu copiii? Casa noastra este construita pe pamantul donat sotului de tatal lui. Din acest motiv el spune ca ne va da afara din casa iar daca asta nu va fi posibil atunci el va da foc locuintei.Mentionez ca eu nu am alta locuinta..sotul are mostenire casa parintilor lui. Copiii sunt de acord sa fie audiati la proces si spun ca ei vor sa locuiasca cu mine.
Doina000, utilizator
Daca nu veți avea unde sa locuiți după divorț situatia este cât se poate de nefasta.
Avocatul va poate ajuta în toate privințele, mai puțin în ceea ce privește locuința.
Ati consultat un avocat?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu am demarat nici o actiune. Sotul ma ameninta sa nu intentez divort sau alta actiune. Am cerut o opinie . Vreau sa stiu ce ma asteapta si cum pot fi protejata de amenintarile lui. Si care sunt sansele in favoarea mea si a copiilor.Si daca in situatia data e necesar sa fac si o altfel de plangere sau doar divortul.
Doina000, utilizator
Puteti obține ordin de protecție dar ce veți face ulterior?
Poate fi dat afara din casa doar câteva luni.
Mai exista o problemă, va poate agresa chiar și asa.
Trebuie sa discutati cu un avocat ca sa înțelegeți tot si ar fi bine sa fie foarte experimentat ca sa stie toate ipotezele posibile și nu doar legea.
Daca exista riscul de a va ucide ar fi bine sa plecați.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si daca adresez judecatoriei o plangere impotriva lui? In cat timp se solutioneaza si ce masuri se pot lua?
Daca aveti probe în 2 zile se va judeca foarte probabil.
El va fi.citat telefonic pentru a veni la proces.
Ma întreb unde o sa dormiți o noapte.
Daca el va ameninta în caz de divorț ce va face daca va afla ca vreți ordin de protecție și sa îl scoateți din casa?
Incercati mai bine sa mergeti la politie daca nu va permiteti avocat.
O sa va mai explice ei verbal câte ceva pe scurt.

Eu când sunt sesizat cu astfel de cazuri iau masuri operative de urgenta in afara de cele de ordin juridic generale mai ales dacă exista risc de a-mi fi ucisa clienta.
Trebuie sa fiți foarte bine informată pentru ca nu se termină totul cu procesul.

Am văzut cazuri în care în fata instantei agresorul zicea ca va omora femeia.
Este un tărâm sensibil...

Daca nu aveti probe se va respinge ordinul.de protecție.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat