Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. Am o nelamurire in legatura cu modul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. Am o nelamurire in legatura cu modul de calcul al indemnizatiei crestere copil

Buna seara. Ma numesc larisa Am o nelamurire in legatura cu modul de calcul al indemnizatiei crestere copil . Se calculeaza 12 luni din ultimele 24 sau 12 luni din 12 aferente datei nasterii copilului ? Eu am 9 luni lucrate in anglia si 3 luni lucrate in romania , iar pana la nasterea copilului mai sunt 3 luni fara venit . Se vor calcula 6 luni de anglia + 3 din romania + 3 fara venit ..Sau doar anglia 9 + romania 3 ?? Multumesc
Detaliati exact perioadele lucrate (de la ... pana la .... ), respectiv precizati data nasterii copilului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială
Din 4 noiembrie 2019 pana in 05 decembrie 2020 in anglia si din ...

Oana Muscalu
Utilizator
13:15, 31 August 2021
Din 4 noiembrie 2019 pana in 05 decembrie 2020 in anglia si din 3 ianuarie pana in 1 aprilie in romania. Copilul s.a nascut in 13 iulie 2021
Perioada eligibila pentru CCC :august 2019 -iulie 2021

Perioada luata in calcul : noiembrie 2019 - decembrie 2020 ; ianuarie 2021 - martie 2021.

Perioada de calcul :
ianuarie -martie 2021 , 3 luni
aprilie 2020 - decembrie 2020 ,9 luni