Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CMI cabinet stomatologic , PFA, mai poate angaja?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CMI cabinet stomatologic , PFA, mai poate angaja?

CMI cabinet stomatologic , PFA, are 3 angajati, asta e numarul maxim, mai poate angaja? colabora cu alti medici ? ce forme legale exista?
george-neagu, moderator
PFA poate desfășura activitățile pentru care este autorizată, singură sau împreună cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, în calitate de angajator, cu contract individual de muncă, încheiat și înregistrat în condițiile legii.

Nu se mai poate angaja persoane cu c.i.m. , daca are deja 3 salaraiati.

În scopul exercitării activității/activităților pentru care a fost autorizată, PFA poate stabili relații contractuale, în condițiile legii, cu orice persoane fizice și juridice, cu alte PFA, întreprinderi individuale sau întreprinderi familiale, pentru efectuarea unei activități economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secțiuni.