avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Situatie complicata de luare in spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Situatie complicata de luare in spatiu

Situatie de luare in spatiu

Buna ziua,
Am o proprietate in care am lasat pe cineva sa locuiasca ca sa aiba grija de casa, fara chirie.
Persoana respectiva vrea sa aplice pentru pensie de urmas, dar si-a pierdut buletinul. Nu poate sa si-l reinnoiasca deoarece nu mai detine proprietatea pe care avea buletinul.
M-a rugat sa o iau in spatiu, dar asta inseamna sa i se faca buletin pe adresa respectiva, corect? Nu doresc sa fac asta pentru ca e posibil sa vand si mi-e ca nu va vrea sa plece de acolo sau ca ma va incurca mai incolo.
Ca sa-i fac viza de flotant pe un an, trebuie sa facem contract de inchiriere, dar nu ii iau chirie, asa ca nu as avea pe ce sa fac contractul.
Am trei intrebari:
1. Exista vreo alta varianta ca persoana respectiva sa demonstreze ca sta acolo, dar sa nu ma incurce pe mine?
2. Am vreo obligatie legala daca persoana respectiva sta pur si simplu acolo? Sunt obligat sa fac vreun act?
3. Exista vreo lege prin care sa i se acorde drepturi asupra propritatii daca sta acolo cu sau fara domiciliu? Mentionez ca toate actele si contractele de utilitati sunt pe numele meu.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:47, 2 Septembrie 2021
Ca sa-i fac viza de flotant pe un an, trebuie sa facem contract de inchiriere, dar nu ii iau chirie, asa ca nu as avea pe ce sa fac contractul.

cine v-a pacalit ? nu aveti nevoie de contract de orice pt a'l lua in spatiu.
ca ii faceti buletin sau nu, nu va incurca cu nimic
Ultima modificare: Marți, 31 August 2021
gi-jane2, moderator
Pentru luarea in spatiu este de ajuns o Declaraţia de primire în spaţiu.

Declaraţia de primire în spaţiu poate fi dată în faţa lucrătorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, a poliţistului de siguranţă publică, a notarului public ori a funcţionarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României.
[ link extern ]
Buna ziua, nu cred ca m-a pacalit cineva.
In Bucuresti, conform informatiilor de le evidenta populatiei, pentru viza de flotant (stabilirea resedintei) este nevoie ca chiriasul sa aduca contractul de inchiriere stampilat de Anaf. Iar pentru luare in spatiu trebuie sa mearga proprietarul cu actele de la casa, iar chiriasul isi schimba buletinul cu noua adresa. Deci, da, nu imi trebuie contract pentru luare in spatiu, dar ii fac buletin pe adresa, ceea ce voiam sa evit.
Si la ce va referiti ca nu ma incurca? Daca isi face buletin la adresa si eu vand, iar persoana nu vrea sa plece de acolo (si are buletin care sa demonstreze ca sta acolo), nu ma incurca?
M-ati ajuta cu un raspuns mai detaliat, concret la ce am intrebat, bazat pe lege/linkuri.
Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 31 August 2021
Fedayna, utilizator
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns dar mi-ati oferit informatia pe care o stiam, despre care am zis si mai sus.
Daca o iau in spatiu, isi face buletin pe adresa mea si asta ma incurca. Viza de flotant nu pot sa ii fac, deci care ar fi solutiile?
Daca se poate sa cititi cu atentie mesajul si intrebarile mele si sa imi raspundeti, ati fi de un real ajutor.
Cam greu sa primiti raspunsuri pentru a se evita legea ..... Cine a spus ca nu puteti vinde?

Sunt doua variante:
- contractul de inchiriere
- declaratie de luare in spatiu.

Faptul ca il luati in spatiu ,prin declaratie, nu are cu ce sa va incurce. Va locui acolo?
Ultima modificare: Marți, 31 August 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Diferenta intre flotant si primire in spatiu carmaw carmaw buna ziua, Mama mea( acum prea batrina ) are in prop o garsoniera pe care o inchiriaza de 5 ani la un cuplu=avem contract de inchiriere inregistrat dar nu au ... (vezi toată discuția)
Ce acte imi trebuiesc pt. luarea in spatiu a unei persoane? valy_ungur valy_ungur [b] Buna seara ! Doresc sa o iau pe mama mea in spatiu dar nu stiu unde sa merg si ce acte imi trebuiesc.... Vreau sa-i schimb si buletinul cu noua ... (vezi toată discuția)
Obligatiile proprietarului la inchiriere danielamrom danielamrom Buna ziua, Am inchiriat de curand un apartament ( care este proprietatea parintilor mei, deci nu este pe numele meu) si atunci cand am anuntat ... (vezi toată discuția)